EVENTY I CROOSOVERY

 

Event – większe wydarzenie, zwykle dotykające cały świat komiksowy, obejmujące większość tytułów. Przeważnie efektem danego eventu jest większa zmiana status quo jakieś postaci lub całego uniwersum.

Crossover – komiks, w którym dochodzi do spotkania bohaterów różnych serii. Czasami trudno jest rozróżnić, czy dana pozycja jest eventem czy croosoverem, ponieważ także w eventach udział biorą różni bohaterowie.

 

Eventy i croosovery dają czytelnikowi dużo frajdy, bo przedstawiają wielkie i epickie wydarzenia oraz dają możliwość zobaczenia interakcji różnych bohaterów, którzy w regularnej serii nie spotkaliby się.

Jednak czytanie niektórych eventów i croosoverów może być trudne, ponieważ kontekst ich treści wynika z wcześniejszych serii oraz oprócz wątku głównego zawierają tie-iny (czyli zeszyty opisujące wątki poboczne), które można czytać zarówno w trakcie danego eventu, jak i po jego zakończeniu (a kolejność czytania może być różnie podawana).

Dlatego w tym poradniku będę opisywał jakie pozycje składają się na dane eventy i crosoovery, jaki jest ich kontekst oraz jak, moim zdaniem, najlepiej czytać dane wydarzenia.

OPISY EVENTÓW I CROSSOVERÓW:


„Age of Apokalips”

„Tajna Wojna”
„Ród M”
„Wojna Domowa”
„Planeta Hulka” & „Wielka Wojna Hulka”
„Tajna Inwazja”
„Dark Reign” & „Oblężenie”
„Kraina Cieni”

MARVEL NOW:

„Spider-Versum”

%d blogerów lubi to: