Jak zacząć czytać Ligę Sprawiedliwości

W niniejszym tekście będę odwoływał się do terminów związanych z kryzysami i restartami DC, dlatego przed lekturą polecam zapoznanie się z tamtymi zagadnieniami, aby dobrze i łatwiej „wejść” w świat DC. Tekst o kryzysach i restartach DC można znaleźć tutaj.

Jeśli idzie o dobry moment na rozpoczęcie swojej przygody z Ligą Sprawiedliwości”, to są trzy miejsca:

– przełom lat 80-tych i 90-tych więc komiksy ukazujące się po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach”;

– koniec lat 90, kiedy to szefostwo DC postanowiło powrócić do klasycznego składu Ligi oraz na nowo opowiedzieć genezę powstania Ligi (tak powstał „Rok pierwszy” od którego należy rozpocząć lekturę);

– początek New52 (po „Flashponcie”) kiedy to od nowa opowiedziano przygody „Ligi Sprawiedliwości”.

 

Od którego miejsca najlepiej zacząć lekturę? To zależy od preferencji. Warto wspomnieć, że po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach” odnowiona Liga nie miała w swoim składzie ani Wonder Woman, ani Supermana, tylko mniej znane postacie. Ponadto, są to komiksy z przełomu lat 80-tych i 90-tych, które nie każdemu przypadną do gustu. Jeśli nie lubisz starszych komiksów i chcesz czytać o przygodach Ligi w klasycznym składzie (z Supermanem i Wonder Women) to lepiej pomiń ten okres. Jednak jeśli lubisz komiksy z tego okresu to powinieneś się świetnie bawić czytając przygody tej inkarnacji Ligi.

Osobiście bardziej podobają mi się przygody Ligii w New52 autorstwa Geoffa Johnsa i myślę, że jest to lepszy moment na start dla początkujących czytelników, a ponadto są  to komiksy bardziej przyjazne dla nowych czytelników (po prostu Johns prowadzi jasną i prostą narracje, a każdej postaci poświęca tyle samo uwagi i miejsce więc łatwiej jest się odnaleźć). Ponadto, Liga z New52 bardziej przypomina typowy bluckbuster najwyższej jakości z masą super akcji, epickimi bitwami i bardzo fajnymi postaciami. Jeśli więc jesteś początkującym czytelnikiem to przewiń ten artykuł do nagłówka „Liga po Flashpointcie i zacznij czytać od tamtego miejsca, a wcześniejsze komiksy przeczytać w następnej kolejności.

Co do samego „Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach” (i kolejnych Kryzysów), to także nie zalecam czytać go na początku, gdyż lektura może być trudna ze względu na występującą masę mniej znanych postaci (bez znajomości charakterów i celów tych bohaterów można łatwo się pogubić). Najlepiej najpierw poczytać inne historie, a do samych Kryzysów wrócić na koniec, mając już większą orientację w świecie DC.

Ale po kolei, więc chronologicznie najpierw będzie…

 

1. LIGA PO KRYZYSIE

Jeśli chcesz czytać te przygody Ligi to  najpierw należy przeczytać event „Legendy DC”, które wydał Bury Wilk na swoim blogu. Później ma miejsce akcja dwóch tomów „Międzynarodowej Ligi Sprawiedliwości”, które ukażą się w Wielkiej Kolekcji Komików DC (tom 71 i 78):

c48eafcd-ffbd-4182-9070-1b721ef42891.jpg

Kolejne zeszyty tej serii tłumaczy grupa Grumik i należy je pobrać z ich strony (projekt Justice League”). Warto wspomnieć, że w tym projekcie znajduje się także wielki event „Inwazja”, którego akcja ma miejsce po 20 zeszycie Ligi. Jeśli ktoś chce przeczytać ten event razem ze wszystkimi dostępnymi tie-inami to odsyłam do tematycznego poradnika.

Dodatkwo jeśli chodzi o przygody Ligi z tego okresu to dostępne są także dwa wielki eventy z lat 90-tych:
–  Godzina Zero: Kryzys w Czasie” – poradnik jak czytać ten event znajdziecie tutaj;
Ostateczna Noc – poradnik znajdziecie pod tym linkiem.

Obydwa eventy łączą się z postacią Zielonej Latarni Hala Jordana, która jest naprawdę niesamowita i zachcęcam do poznania jej w całości (osoby zainteresowane odsyłam do poradnika „Jak zacząć czytać Zielone Latarnie”)

 

2. LIGA OD ROKU PIERWSZEGO:

Pod koniec lat 90-tych DC odświeżyło skład Ligii dodając bardziej znane i lubiane postacie oraz pokazując nową genezę tej klasycznej Ligii w „Roku Pierwszym”. Zatem ten okres przygód Ligii należy zacząć od komiksu  „JLA: Rok Pierwszy”, który został wydany w Wielkiej kolekcji Komiksów DC (tom 15 i 16).

Run Granta Morrisona:

Następnie ma miejsce Run Granta Morrisona, jednego z najlepszych scenarzystów komiksowych (choć wadą historii tworzonych przez Morrisona jest trudna narracja). Jednak są to naprawdę dobre komiksy, po które zdecydowanie warto sięgnąć (albo przynajmniej sprawdzić tom 1).

Cztery tomy tego Runu zostały wydane przez Egmont (w 52 tomie WKKDC „JLA: Nowy porządek świata” znajduje się połowa tomu pierwszego więc nie warto po niego sięgać).

Kolejne pozycje:

Potem ma miejsce akcja trzech tomów  wydanych w Wielkiej Kolekcji Komiksów DC:
„Ziemia Dwa” (Tom 10) – bardzo fajna historia napisana również przez Morrisona,
„Wieża Babel” (Tom 13) – jest to zdecydowanie jedna z lepszych historii tamtego okresu,
„JLA/JSA: Cnota i występek” (tom 64) – jest to crossover Ligi Sprawiedliwości oraz Stowarzyszenia Sprawiedliwości (choć niestety tomik jest średni).

wkkdc10_oklJLA

Kolejnymi tomami, do których warto sięgnąć są:
– kryminalna historia „Kryzys Tożsamości”, która ukazuje mroczne strony członków Ligi Sprawiedliwości (tom został wydany przez Egmont oraz ukazał się jako Numer Specjalny WKKDC – to wydanie zawiera dodatkowe zeszyty o Flashu),
„Sprawiedliwość” (wydana przez Mucha Comics i w Wielkiej Kolekcji DC, numery 20 i 21) przepięknie namalowana historia, która co prawda znajduje się poza kanonem DC ale zdecydowanie warto ją przeczytać, a chronologicznie można ją dopasować w tym miejscu.

Wielkie Kryzysy DC:

Teraz można przeczytać trzy wielkie Kryzysy, których zadaniem była zmiana status quo w całym Uniwersum DC. Jednak warto pamiętać, że ze względu na ogromną ilość występujących postaci i mnogość wątków lektura tych pozycji może być trudna ale są to komiksy nie tylko bardzo dobre ale także na tyle ważne i wartościowe, że warto się z nimi zapoznać. Kiedy ja za pierwszym razem czytałem te kryzysy wielu rzeczy nie rozumiałem i czułem pewną dysorientację ale kiedy wróciłem do nich po dwóch latach to czytało mi się je naprawdę bardzo dobrze (po prostu przez te dwa lata przeczytałem masę komiksów i lepiej poznałem całe Uniwersum oraz relację pomiędzy poszczególnymi postaciami). Tak czy siak warto te komiksy posiadać w swojej kolekcji, a nawet jeśli początkowa lektur będzie trudna to powrót do nich po jakimś czasie powinien być o wiele przyjemniejszy.

Do Wielkich Kryzysów DC należą następujące pozycje:
– „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach” (Egmont)
– „Nieskończony Kryzys” (Egmont)
– „Ostatni Kryzys”
(Egmont).

Kryzys_na_ziemiach

Pragnienie Sprawiedliwości i Flashpoint:

Po „Ostatnim Kryzysie” ma miejsce tomik „JLA: Pragnienie Sprawieliwości” (WKKDC 56). Jednak jest to raczej średni tom więc o ile nie zbierasz całości to możesz go śmiało pominąć.

Następnie ma miejsce rewelacyjny „Flashpoint” (wydany przez Egmont oraz w 60 tomie WKKDC), przez który powstało Nowe DC. Pomimo, że cała główna historia zawiązana jest wokół postaci Flasha to warto ten przeczytać ponieważ występują w nim także inne postacie z „Ligi Sprawiedliwości” (szczególnie ciekawa jest postać Batmana). Dodatkowo wątki z „Flashpointa” będą poruszone w głównej intrydze Odrodzenia.

JLAPS

Grupa Comics Flying Cirkus przetłumaczyła sporo Tie-inów (serii pobocznych) dzięki którym „Flashpoint” staje się jeszcze ciekawszą lekturą (tylko tie-iny o Batmanie zostały wydane przez Egmont  w tomie „Batman: Rozbite Miasto i inne opowieści”).

Kolejność czytania Flashpointa z tie-inami jest następująca:

 • Flashpoint Project Superman – zeszyty 1-2
 • Flashpoint Green Arrow Industries
 • Flashpoint Deadman – zeszyty 1-3
 • Flashpoint Grodd Wladca Wojny
 • Flashpoint Abin Sur The Green Lantern – zeszyt 1
 • Flashpoint Hal Jordan – zeszyt 1
 • Flashpoint Abin Sur The Green Lantern – zeszyt 2
 • Flashpoint Hal Jordan – zeszyt 2
 • Flashpoint – zeszyt 1-2
 • Flashpoint Batman Rycerz Zemsty – zeszyty 1-3
 • Flashpoint – zeszyt 3
 • Flashpoint Hal Jordan – zeszyt 3
 • Flashpoint Abin Sur The Green Lantern – zeszyt 3
 • Flashpoint – zeszyt 4
 • Flashpoint Project Superman – zeszyt 3
 • Flashpoint Kid Flash Lost – zeszyty 1-3
 • Flashpoint – zeszyt 5

 

3. LIGA PO FLASHPOINTCIE:

Po Flashpointcie rozpoczyna się linia wydawnicza New52 (w Polsce Nowe DC), która później „przekształca się” w linię wydawniczą DC Rebirt (czyli Odrodzenie).

Jak pisałem wcześniej, moim zdaniem najlepszym momentem na rozpoczęcie czytania przygód „Ligi Sprawiedliwości jest właśnie linia wydawnicza New 52. Sam  zacząłem  czytać Ligę od tego momentu i po przeczytaniu wcześniejszych tomów stwierdziłem, że to było zdecydowanie dobre miejsce na początek lektury. Jeśli zaczynasz czytać Ligę Sprawiedliwości od tego momentu to najpierw sięgnij do rewelacyjnego „Flashpointu”, przez który powstało Nowe DC (opisałem go powyżej).

 

NEW 52 – W POLSCE NOWE DC
(RUN GEOFFA JOHNSA):

Całość przygód Ligi w New52 napisał scenarzysta Geoff Johns. Lekturę jego Runu rozpoczynamy od pierwszych dwóch tomów „Ligi Sprawiedliwości” (pierwszy zawiera genezę Ligii z New52, więc jest to idealny moment na początek). Pomiędzy drugim a trzecim tomem zalecam przeczytać 13 zeszytów serii „Aquaman”, którą także pisał Johns (jest to nie tylko świetna seria ale fajnie uzupełnia się z trzecim tomem Ligi, który w dużej mierze poświęcony jest właśnie postaci Aquamana). Oczywiście potem przechodzimy do trzeciego tomu Ligi.

Po trzecim tomie ma miejsce wielki event „Wieczne Zło”. Jednak wcześniej warto przeczytać tomik „Shazam!”, także napisany przez Geoffa Johnsa. Pierwotnie fragmenty tego tomu były publikowane razem z zeszytami „Ligi Sprawiedliwości” ponieważ Johnsowi bardzo zależało aby wydać tą historię. „Shazam!” jest naprawdę bardzo fajnym tomikiem, który zdecydowanie warto przeczytać (zwłaszcza, że pojawiające się tu postacie tytułowego Shazama oraz Czarnego Adama wezmą udział w Evencie „Wieczne Zło”.

Po lekturze „Shazama!” jako wprowadzenie do tego eventu, należy najpierw przeczytać „Amerykańska Liga Sprawiedliwości Tom 1: Najbardziej Niebezpieczni” oraz „Liga Sprawiedliwości Tom 4: Trójka” (lektura obydwu jest niezbędna by zrozumieć późniejsze wydarzenia).

Teraz czas na lekturę samego Eventu, który zamyka się w dwóch tomach: „Wieczne Zło” oraz „Liga Sprawiedliwości Tom 5: Wieczni bohaterowie”.

5 tom „Ligi Sprawiedliwości” ma miejsce w trakcie „Wielkiego Zła” więc tomy te należy czytać naprzemiennie wg następującego porządku:

 • „Wieczne Zło”, zeszyty 1-2
 • „Liga Sprawiedliwości Tom 5” – Czarny Adam i zeszyt 24
 •  „Wieczne Zło”, zeszyt 3
 • „Liga Sprawiedliwości Tom 5” – zeszyt 25-26
 • „Wieczne Zło”, zeszyty 4-5
 • „Liga Sprawiedliwości Tom 5” – zeszyty 27-28
 • „Wieczne Zło”, zeszyt 6
 • „Liga Sprawiedliwości Tom 5” – zeszyt 29
 • „Wieczne Zło”, zeszyt 7

Po zakończeniu „Wiecznego Zła” czytamy już po kolei: Tom 6 („Liga Niesprawiedliwości) i kolejny znakomity, wielki event „Wojna Darksaida” zawarty w tomach 7-8:

 

DC REBIRTH, CZYLI ODRODZENIE:

Kontynuacją New52 jest DC Rebirth, czyli w Polsce Odrodzenie, a wprowadzeniem do Rebirth są dwie historie z podtytułem „Droga do odrodzenia”„Superman Louis i Clark” i „Ostatnie dni Supermana” (warto przeczytać obie pozycje, bo w jednej dowiadujemy się co się stało z Supermanem po „Wojnie Darksaida” , a druga wprowadza nowego Supermena) oraz tom „Uniwersum DC Odrodzenie”:

Intryga rozpoczęta w tomie „Uniwersum DC Odrodzenie” jest później kontynuowana w tomiku „Batman/Flash: Przypinka” oraz wielkim Evencie „Zegar Zagłady”, który Egmont wyda w październiku.

Run Briana Hitcha:

Pierwsze 5 tomów „Ligi Sprawiedliwości” z Odrodzenia pisał Brian Hitch, który nie jest za dobrym scenarzystą. Run Hitcha jest naprawdę bardzo słaby – po prostu lektura tych tomików jest strasznie nudna ( co zresztą podkreślają wszystkie recenzje i opinie – poważnie nie znalazłem żadnej pozytywnej recenzji o tej serii). Lepiej te tomiki sobie pominąć (no chyba, że ktoś chce mieć całość i przeczytał już wszystkie inne tomy – w przeciwnym wypadku lepiej kupić jakikolwiek inny komiks).

Jeśli zacząłeś lekturę Ligi od New52 to teraz jest dobry czas by wrócić do okresu rozpoczętego przez „Rok Pierwszy”, a Run Hitcha po prostu pominąć.

Jakby ktoś jednak chciał czytać Run Hitcha to chronologicznie najpierw ma miejsce akcja pierwszych dwóch tomów Ligi Sprawiedliwości („Maszyny zagłady” i „Epidemia”), następnie event „Liga Sprawiedliwości kontra Suicide Squad” oraz crossover „Batman/Flash: Przypinka”, a na koniec tomy 3-5 Ligi („Ponadczasowi”, „Niekończąca się walka” oraz „Dziedzictwo”).

Liga Sprawiedliwości kontra Suicide Squad

W trakcie Runu Hitcha ma miejsce bardzo fajny crossover „Liga Sprawiedliwości kontra Suicide Squad” i ten tom szczerze polecam (po prostu jest to fajny blockbuster, który czyta się naprawdę dobrze). Zaletom tego tomu jest także to, że w żaden sposób nie wiąże się on z wątkami poruszanymi przez Hitcha więc można go śmiało czytać w dowolnym momencie i z pominięciem kiepskich tomów Hitcha.

„Przypinka” oraz „Zegar Zagłady”:

Następną pozycją, po którą zdecydowanie warto sięgnąć jest Crossover „Batman/Flash: Przypinka”, który kontynuuje wątki z tomu „Uniwersum DC Odrodzenie”. Co prawda głównymi postaciami są tylko Batman i Flash ale tomik ten porusza wątek istotny dla całego Uniwersum DC, a także stanowi wprowadzenie do Eventu „Zegar Zagłady”, który ma wyjaśnić wszystkie tajemnice i pytania poruszone w tomie „Uniwersum DC Odrodzenie” („Zegar Zagłady” zapowiedziano na październik).

Sama „Przypinka” ma dwa warianty okładki: z Batmanem albo z Flashem – zawartość obu komiksów jest identyczna więc wybierz tą okładkę, która bardziej przypadnie ci do gustu.

„Batman Metal”:

Po zakończeniu Runu Hitcha ma miejsce wielki event „Batman Metal”, który co prawda ma w tytule „Batman” to  jednak wpływa na całe Uniwersum DC, a bierze w nim udział także cała Liga Sprawiedliwości. Egmont wyda ten event razem z tie-inami zebrany w trzech tomach. „Batman Metal” cieszy się bardzo dobrymi opiniami więc zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

 

UNIWERSUM DC:

Po „Batman Metal” w DC dokonał się miękki restart, a kolejne komiksy zaczęły ukazywać się pod szyldem Uniwersum DC, choć niektóre tomy Egmont wydawał w szacie graficznej Odrodzenia.

„Piach w trybach”, „Bez sprawiedliwości”
oraz „Kryzys Bohaterów”:

Jednym z komiksów, który Egmont wydał w szacie jest 6 tom Ligi Sprawiedliwości „Piach w trybach”. Jest to taki „podwójny” tom (w oryginale były to dwa tomy, które Egmont połączył w jeden grubszy) zawierający mini-run Christophera Priesta. Jest to jedna dłuższa historia z bardzo ciekawym przeciwnikiem i kilkoma nieoczywistymi zwrotami akcji – całość czyta się bardzo przyjemnie więc zdecydowanie polecam.

Kolejnym scenarzystą „Ligi Sprawiedliwości” został Scott Snyder, autor wcześniejszego eventu „Batman Metal”. Przed rozpoczęciem kolejnej serii o Lidze Snyder napisał tomik „Bez sprawiedliwości”, który miał być takim pomostem pomiędzy „Metalem” a kolejnymi tomami. Niestety tomik okazał się zupełnie niepotrzebną i nudną historią gdzie w finale bohaterowie walczą z wielkimi drzewami. Lekturę tego tomu spokojnie można sobie odpuścić (no chyba, że komuś zależy by mieć całość).

Warto w tym miejscu sięgnąć do eventu „Kryzys bohaterów” – co prawda jego akcja ma miejsce w trakcie runu Scotta Snydera ale lepiej przeczytać gdyż nie wpływa w żaden sposób na późniejsze wątki.

Run Scotta Snydera:

Następnie można przejść do znakomitego runu Scotta Snydera, który aktualnie wydaje Egmont. Na razie wydano 3 tomy: „Totalność”, „Cmentarzysko Bogów” oraz „Planetę Jastrzębi”, a tom 4 („Szósty Wymiar”) ukaże się we wrześniu.

%d blogerów lubi to: