Jak zacząć czytać Aquaman’a

Dzięki całkiem udanemu filmowi Jamesa Wana postać Aquamana została przedstawiona szerokiej publiczności co może skłonić niektórych do lektury komiksowych przygód Arthura Carrego (a zdecydowanie warto do nich sięgnąć). W tym poradniku postaram się odpowiedzieć na pytanie „Jak najlepiej zacząć czytać komiksowe przygody Aquamana?”

 

ANTOLOGIA – DLA KOGO?

Przy okazji premiery filmu Egmont wydał obszerną Antologię zawierającą przekrój przygód Aquamana od początków tej postaci po czasy współczesne. Czy jest to dobry moment na start?  To zależy.

Antologia składa się z pojedynczych zeszytów o Aquamanie wydawanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, które mają za zadanie pokazać najważniejsze momenty z życia Artura oraz pokazać jak zmieniała się jego seria na przestrzeni lat (ogromnym plusem tego wydania są wstępy do poszczególnych zeszytów dokładnie opisujące dany okres).

Jeśli chcesz poznać te najważniejsze momenty i trochę „postudiować” postać Aquamana to jest to świetna pozycja dla Ciebie. Jeśli jednak nie lubisz takiego skakania po epokach i wolisz czytać regularną serię to lepiej odpuść sobie tą pozycję. Antologia jest niewątpliwie ciekawą pozycją ale nie dla każdego.

Osoby, które zdecydowały się czytać Antologię niech doczytają ją do części 4, która zawiera fragmenty runu Geoffa Johnsa ponieważ większość tego runu możemy przeczytać w całości po Polsku. Dopiero po przeczytaniu tych zeszytów, które są dostępne w Polsku (a opiszę je w kolejnym akapicie) należy skończyć czytać Antologię.

Ponadto na stronie Burego Wilka można znaleźć translacje „Aquaman: Rok Pierwszy” (jest to Annual z lat 90), która stanowi fajne uzupełnienie Antologii.

 

NEW 52, CZYLI RUN GEOFFA JOHNSA

Run Geoffa Johnsa pisany w linii wydawniczej New52 jest najlepiej ocenianym runem poświęconym Aquamanowi (i słusznie jest po prostu rewelacyjny). Ponadto jest to doskonały moment na rozpoczęcie lektury przygód Aquaman. W tej serii bardzo dobrze poznajemy postać Aquamana, jego motywacje i relacje z Merą oraz  największego przeciwnika Aquamana – Black Mante. Naprawdę trudno sobie wyobrazić lepsze wprowadzenie do lektury przygód Aquamana. Grupa Comics Flying Cirkus przetłumaczyła 13 pierwszych zeszytów tej serii.

Jeśli nie do końca jesteś przekonany, czy chcesz czytać komiksy o Aquamanie, to tym bardziej polecam zapoznać się z tymi 13 zeszytami – jestem na 100% pewien, że po ich lekturze polubisz jego postać na tyle, by czytać kolejne komiksy.

Ciąg dalszy Runu Geoffa Johnsa zawiera 3 tom Ligi Sprawiedliwości z New52 zatytułowany „Tron Atlantydy”. Pomimo, że tom ten należy do Ligi Sprawiedliwości z New 52 to jest on crossoverem zeszytów Aquamana i Ligi Sprawiedliwości więc jest integralną część Runu Geoffa Johnsa (który pisać obie pozycje), a główna intryga zbudowana jest właśnie wokół Aquamana (dostępna jest także animacja pod tym samym tytułem). Po prostu pozycja obowiązkowa.

Jeśli spodobała ci się Run Geoffa Johnsa i „Tron Atlantydy” to zachęcam by przeczytać równie udany run Johnsa  o Lidze Sprawiedliwości z New52 (dla mnie jest to jeden z ciekawszych runów). Tekst Jak zacząć czytać Ligę Sprawiedliwości znajdziecie tutaj (run Geoffa opisany jest oczywiście w nagłówku New52).

Osoby, które zdecydowały się czytać Antologię powinny w tym miejscu przeczytać jej resztę. Niestety końcówka zawiera dwa zeszyty z ostatniego wątku Johnsa, które są trochę wyrwane z kontekstu (Antologia zawiera zeszyt 18 i 24, a cały wątek mieści się w zeszytach 18-25). Dlatego osoby czytające Antologię zachęcam by spróbować przeczytać po angielsku cały ten wątek gdyż jest on naprawdę ciekawy, a użyty tu język jest przystępny nawet dla osób kiepsko znających angielski.

Oryginalne zeszyty jak i te przetłumaczone na Polski można pobrać z mojego chomika: http://chomikuj.pl/maragast/DC+Comics/Aquaman

 

DC REBIRTH, CZYLI ODRODZENIE

Po poznaniu chociaż części przygód Aquaman z New 52 można przejść do naprawdę znakomitej serii z Rebirth, którą zaczął wydawać Egmont w ramach swojej linii DC Odrodzenie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na stronie Klubu Światu Komiksu pojawił się artykuł będący wprowadzeniem dla nowych czytelników do serii „Aquaman”  z Odrodzenia (artykuł znajdziecie tutaj).

Dotychczas Egmont wydał trzy tomy („Utonięcie”, „Nadpływa Czarna Manta” i „Korona Atlantydy”), które są po prostu rewelacyjne.

Niestety na razie to wszystko co Egmont wydał – wydawanie niektórych serii z Odrodzenia zostało przez Egmont przerwane, a „Aquaman” niestety jest jedną z nich.

%d blogerów lubi to: