Jak zacząć czytać Batmana Cz. 1

Superbohaterem, który doczekał się największej ilości tytułów wydanych w języku polskim jest Batman. Daje to czytelnikowi możliwość zapoznania się z niemal całym okresem jego działalności w Gotham. Dodatkowo, komiksy o Batmanie świetnie się czyta w chronologicznej kolejności, gdyż dzięki temu doskonale widać rozwój i zmianę tej postaci na przestrzeni kolejnych lat.

Ze względu na dużą ilość dostępnego materiału, artykuł ten ukaże się w dwóch częściach:

– w części 1. opiszę jak zacząć czytać wydane w Polsce przygody Batmana  pochodzące z lat 80-tych i 90-tych;

– natomiast w części 2. opiszę nowsze przygody Batmana, pochodzące mniej więcej z obecnego tysiąclecia.

Jeśli chcesz poznać wszystkie przygody Batmana dostępne po polsku, to jesteś adresatem obu części artykułu.

Jeśli jednak stwierdzisz, że nie interesują Cię komiksy z lat wcześniejszych i chcesz czytać jedynie bardziej współczesne przygody Batmana, to jesteś adresatem drugiej części artykułu (która ukaże się wkrótce). Jednak przygody Batmana z lat 80-tych i 90-tych także są warte uwagi, więc zachęcam do lektury całości.

W niniejszym artykule będę odwoływał się do terminów związanych z kryzysami i restartami DC, dlatego przed lekturą polecam zapoznanie z tamtymi zagadnieniami, by dobrze i łatwiej „wejść” w świat DC. Tekst o kryzysach i restartach DC można znaleźć tutaj.

A więc, zaczynamy Część Pierwszą

Na początku chciałbym zaznaczyć pewną rzecz: skompletowanie wszystkich przygód Batmana może zająć trochę czasu i kosztować sporo pieniędzy, zwłaszcza że pewne komiksy są trudno dostępne (bo nakład się skończył, więc kupić je można jedynie na Allegro za masakryczne ceny). Dlatego jeśli pewne tytuły można pominąć albo przeczytać poza chronologią (bo nic nie wnoszą do rozwoju postaci), to wtedy zaznaczę taką informację.

Po wielkim restarcie, jaki uczynił w świecie DC „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”, powstała geneza Batmana, która jest początkiem przygód i działalności Człowieka Nietoperza, czyli „Batman: Rok Pierwszy” (komiks został wydany przez Egmont i spokojnie można go dostać w dobrej cenie). Bezpośrednio po „Roku Pierwszym” ma miejsce akcja doskonałego komiksu „Świt Mrocznego Księżyca” (także wydany przez Egmont).

Kolejne tytuły dziejące się w pierwszym roku działalności Batmana to „Człowiek który się śmieje”, „Gotyk” (obydwa wydane przez Egmont) i „Jad” (wydany kiedyś przez TM-Semic). Zdecydowanie warto przeczytać w tym miejscu „Człowiek który się śmieje” (gdyż jest to pierwsze spotkanie Batmana z Jokerem) oraz „Jad” (ponieważ wątek tytułowego Jadu będzie potem kontynuowany), zaś „Gotyk” można przeczytać w dowolnym momencie (jest to znakomity komiks i warto do niego sięgnąć, lecz z racji tego, że nie wpływa on na rozwój postaci Batmana, można to zrobić w dowolnym momencie).

Następnie w kolejce będą znakomite komiksy Jepha Loeba i Tima Sala: „Nawiedzony Rycerz”, „Długie Halloween” oraz „Mroczne Zwycięstwo”.

Pierwszy tytuł jest niedostępny w żadnym sklepie, więc można kupić go jedynie na Allegro (ja za swój egzemplarz zapłaciłem ponad 100zł). Pomimo, że komiks jest świetny, to jednak kosztuje sporo (a nie jest on gruby), więc sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcesz wydać tyle pieniędzy za ten egzemplarz (przy pominięciu tego tomu można się śmiało połapać w chronologii przygód Batmana).

Zupełnie inaczej ma się sprawa z „Długim Halloween” oraz „Mrocznym Zwycięstwem” – te tytuły po prostu trzeba przeczytać. Co prawda, także kosztują około 100zł (chociaż „Długie Halloween” wydano w dwóch tomach WKKDC, więc jest to tańsza opcja, a „Mroczne Zwycięstwo” można poszukać na allegro), ale są one bardzo grube i czyta się je o wiele dłużej niż inne tytuły. Ponadto, są to zdecydowanie najlepsze tytuły ze wszystkich poświęconych postaci Batmana (i nie jest to tylko moje zdanie, gdyż wiele recenzji i opinii to podkreśla). Naprawdę czyta się je rewelacyjnie i wciągają niesamowicie. Te dwa tytuły trzeba koniecznie znać, zwłaszcza że mają one ogromny wpływ na rozwój postaci Batmana i jego przeciwników.

Kolejny tytuł, po które można sięgnąć, to „Rok drugi” (dostępna jest skanlacja grupy Grumik; co prawda większość źródeł nie traktuje tego komiksu jako kanonicznego, ale spotkałem się z przypadkami, gdzie był traktowany jako kanon, a ponadto jest bardzo fajny, więc warto go przeczytać).

 

Następnie należy przejść do dwóch pozycji wydanych w Wielkiej Kolekcji Komiksów DC: „Robin: Rok Pierwszy” (tom 26) oraz „Batgirl: Rok Pierwszy” (tom 32). Obydwa tytuły są nieco lżejsze niż wszystkie poprzednie, dzięki czemu czyta się je znakomicie (taka fajna odmiana, szczerze polecam). Ponadto, dzięki nim poznajemy nowych współpracowników Batmana, więc warto je przeczytać.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że jest jeszcze część trzecia „Nightwing: Rok Pierwszy”, ale niestety nie została ona wydana. Jednak w komiksie tym dochodzi do wielkiej zmiany w świecie Batmana, o której warto wiedzieć, aby się dalej połapać: Dick Grayson, który był Robinem, zakończył współpracę z Batmanem stając się nowym bohaterem – Nightwingiem, a jego miejsce zajął Jason Todd, który został nowym Robinem.

Będąc uzbrojonym w tę wiedzę można przejść do kolejnych, niezwykle ważnych komiksów: „Zabójczy Żart” oraz „Śmierć w Rodzinie”. W obydwóch występuje Joker i to po wydarzeniach z tych komiksów Klauni, mistrz zbrodni, staje się idealnym Nemesis Batmana i jego największym przeciwnikiem. Ponadto, są to klasyki, których wręcz nie można pominąć, a „Zabójczy Żart” należy do najlepszych komiksów o Batmanie (moim zdaniem dorównuje „Długiemu Halloween” i „Mrocznemu Zwycięstwu”, a zdaniem wielu nawet je przewyższa).

Kolejnym punktem poznawania przygód Batmana będą „Narodziny Demona” poświęcone postaci Ra’s al Ghula. Może nie jest to rewelacyjna pozycja, ale ważna, zatem zalecam ją przeczytać (choć można to zrobić w dowolnym momencie, byle przed lekturą komiksu „Batman i Syn”).

Dalsze przygody Batmana wydawał w naszym kraju TM-Semic w latach 90-tych. Jeśli idzie o poziom tych historii, to jest różnie – jedne są lepsze, inne gorsze. Z tego powodu lekturę poszczególnych zeszytów zalecam wg uznania, a tutaj wypiszę tylko te niezbędne dla dalszego rozwoju postaci Człowieka Nietoperza.

W pierwszej kolejności należy sięgnąć do zeszytów, które wprowadzają trzeciego Robina, Tima Drake, a są to zeszyty numer 10, 12-18.

Kolejnym, niezwykle ważnym momentem przygód Batmana wydanym przez TM-Semic jest ogromna seria Knightfall, na którą składają się następujące zeszyty:

– „Miecz Azraella” – seria wprowadzająca, wydana jako TM-Semic Wydanie Specjalne 1/94;
– „Zemsta Bane’a” – przedstawienie postaci Banea, wydane w numerze 50;

– „Knightfall” (numery 55-67);
– „Knightquest the Crusade”  (numery 68-77);
– „Knightsend” (numery 79-85).

W tym momencie można sięgnąć do tomu „Legendy Mrocznego Rycerza” (wydane przez Mucha Comics). Jest to zbiór 5 doskonałych historii, których akcja dzieje się w różnych momentach dotychczasowej działalności Batmana (zdecydowanie warto je poznać – świetna lektura).

Na koniec należy sięgnąć do fragmentu Ranu Doug’a Moench’a & Kelley’ego Jones’a (Batman: zeszyty 516-519, 521-528) wydanych przez Egmont w serii „Batman & Superman” (numery 86-88, 92-94).

To już wszystko, jeśli idzie o przygody Batmana wydane po polsku mniej więcej do roku 2000. W drugiej części artykułu znajdzie się ciąg dalszy.

Reklamy
%d blogerów lubi to: