Jak zacząć czytać Flash’a

W niniejszym tekście będę odwoływał się do terminów związanych z kryzysami i restartami DC, dlatego przed lekturą polecam zapoznanie z tamtymi zagadnieniami, by dobrze i łatwiej „wejść” w świat DC.

Tekst o kryzysach i restartach DC można znaleźć tutaj.

Na początku trzeba zaznaczyć, że w uniwersum DC jest kilka osób, które nosiły miano Flasha:
– Jay Garrick – pierwszy Flash, o nim po polsku za wiele nie poczytamy;
– Barry Allen – był Flashem przed „Kryzysem na nieskończonych Ziemiach”, poświęcił swoje życie podczas „Kryzysu…” aby ocalić Ziemię, potem został przywrócony do życia w Ostatnim Kryzysie („Final Crisis”).
 Wally West – kiedy żył Barry Allen, Wally był jego pomocnikiem – Kid Flashem, a po śmierci Barrego przejął jego obowiązki i stał się nowym Flashem.
– Bart – wnuk Barrego Allena, pochodzi z przyszłości, z której przybył do naszego świata i pełni funkcję nowego Kid Flasha.

Na rozpoczęcie poznawania przygód Flasha najlepszym miejscem jest wydany w Wielkiej Kolekcji Komiksów DC „Flash: Urodzony Sprinter” (tom 25 kolekcji):

W tym komiksie Wally West wspomina jak otrzymał swoją „moc prędkości” i został Kid Flashem. Poznajemy w nim charakter obu postaci (Barrego oraz Wallego) oraz dowiadujemy się, jak oboje zostali „najszybszymi ludźmi na Ziemi”, więc jest to idealny i wręcz obowiązkowy moment na rozpoczęcie czytania o Flashu.

Dodatkowo można w tym miejscu przeczytać mini-serię Flash & Green Lantern: Brave and the Bold” (dostępną na stronie Bury Wilk Translation) opowiadające o wspólnych przygodach i relacji Flash’a Barrego Allena z Green Lantern’em Halem Jordanem.

 

FLASH WALLY WEST

Następny w kolejce byłby „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”, ale jeśli ktoś nie czytał nic z Ligii Sprawiedliwości, to lektura może być trudna. Najlepiej najpierw poczytać inne historie Ligii Sprawiedliwości, a do „Kryzysu na…” wrócić na koniec, mając już większą orientację w świecie DC. Zaś jeśli nie chcesz czytać Ligii Sprawiedliwości, to opcjonalnie możesz spróbować przeczytać „Kryzys na…”, ale jak pisałem wcześniej, lektura będzie trudna.

Jeśli idzie o przygody Wallego Westa jako Flasha, to niestety wiele z nich nie jest dostępnych po polsku. Grupa Comics Flying Circus rozpoczęła tłumaczy serię serię „Flash v2”, której początek opisuje pierwsze przygody Wallego jako nowego Flasha. Seria jest o tyle fajna, że na przestrzeni kolejnych numerów widać jak Wally West dorasta do roli nowego Flasha stając się przy tym zarówno lepszym bohaterem jak i lepszym człowiekiem. Na razie przetłumaczono cały mini Run Barona liczący 14 zeszytów i Annual. Jednak jeśli chcesz poznawać przygody Flasha, to warto śledzić ten projekt i wyczekiwać translacji kolejnych zeszytów.

Oprócz tego w Wielkiej Kolekcji Komiksów DC został wydany świetny tomik „Flash: Powrót Barry’ego Allena” (tom 47), napisany przez świetnego scenarzystę Marka Waida (autora „Urodzonego Sprintera”) – zdecydowanie polecam.

Ponadto w WKKDC ukazał się fragment Runu Geoff’a Johns’a w dwóch pozycjach:
„Flash: Tajemnica Barry’ego Allena” – jest to historia dodana do „Kryzysu Tożsamości” wydanego przez Eaglemoss (nie ma tych zeszyty w Egmontowym wydaniu tego komiksu) więc aby ją przeczytać trzeba kupić wydanie „Kryzysu Tożsamości” z wydawnictwa Eaglemoss. Czy warto? Biorąc pod uwagę, że można to wydanie kupić już nieco taniej na allegro to moim zdaniem warto (ponieważ te zeszyty są świetnym wprowadzeniem do kolejnej pozycji).
„Flash: Wojna Łotrów”jest to finał dłuższego Ranu Geoff’a Johns’a więc trudno jest ogarnąć wszystkie wątki (pomimo wstępu) ale ponieważ sam komiks jest naprawdę świetny to moim zdaniem warto go przeczytać (razem z poprzednią pozycją).

POWRÓT BARRY’EGO ALLENA

Teraz można przejść do przygód przywróconego do życia Barry’ego Allena.

Barry Allen wraca do życia w komiksie „Ostatni Kryzys” (wydany przez Egmont). Niestety „Ostatni Kryzys”, podobnie jak poprzednie Kryzysy, może być trudny do zrozumienia bez znajomości świata DC oraz innych przygód Ligii Sprawiedliwości, a do tego narracja tego komiksu jest bardzo dziwna i momentami niejasna. Jeśli chcesz czytać Ligę Sprawiedliwości, to „Ostatni Kryzys” przeczytaj na końcu. Jeśli jednak nie chcesz czytać Ligii to ten kryzys także możesz pominąć.

Po powrocie Barry’ego Allena do życia ma miejsce doskonały Drugi Run Geoffa Johnsa, który jest naprawdę kapitalny (szczerze polecam).

Na Run Geoffa Johnsa składają się następujące serie:
– „Flash: Odrodzenie”Skanlacja Grupy Comics Flying Cirkus
– „Flash v3″ Skanlacja Grupy Comics Flying Cirkus.
Flashpoint” Wydany przez Egmont

Uprzedzam, początkowe 3-4 zeszyty „Flash: Odrodzenie” mogą być trudne do zrozumienia (ja na początku nie miałem zielonego pojęcia o co chodzi z tą całą Speed Force), ale pod koniec Geoff Johns wszystko pięknie wyjaśnia, więc wystarczy dotrwać do tego momentu, a wszystko stanie się jasne.

Kolejna doskonała seria „Flash v3” w ostatnich zeszytach stanowi już bezpośrednie wprowadzenie do „Flashpointu”, który jest jednym z najlepszym przygód Flasha w historii DC.

„Flashpoint” został wydany przez Egmont, a Grupa Comics Flying Cirkus wydała następujące Tie-iny (czyli serie poboczne): Abin Sur – The Green Lantern”; Deadman i Latający Graysonowie”; Grodd – Władca wojny”; Green Arrow Industries”; Hal Jordan”; Kid Flash Lost”; „Project Superman”, a Egmont wydałBatman – Rycerz Zemsty” (w tomie „Batman: Rozbite Miasto i inne opowieści”).

„Flashpoint” jest serią, która dużo zyskuje przy naprawdę świetnych Tie-inach, gdyż to właśnie tu dokładnie przedstawione jest jak wygląda świat po „Punkcie Krytycznym”, a to właśnie ta wizja zmienionego świata stanowi o wyjątkowości tego tytułu. Odradzam więc czytanie „Flashpointa” bez Tie-inów, bo wtedy połowa frajdy znika.

Kolejność czytania „Flashpointa” z przetłumaczonymi Tie-inami jest następująca:

 • Flashpoint Project Superman – zeszyty 1-2
 • Flashpoint Green Arrow Industries
 • Flashpoint Deadman – zeszyty 1-3
 • Flashpoint Grodd Wladca Wojny
 • Flashpoint Abin Sur The Green Lantern – zeszyt 1
 • Flashpoint Hal Jordan – zeszyt 1
 • Flashpoint Abin Sur The Green Lantern – zeszyt 2
 • Flashpoint Hal Jordan – zeszyt 2
 • Flashpoint – zeszyt 1-2
 • Flashpoint Batman Rycerz Zemsty – zeszyty 1-3
 • Flashpoint – zeszyt 3
 • Flashpoint Hal Jordan – zeszyt 3
 • Flashpoint Abin Sur The Green Lantern – zeszyt 3
 • Flashpoint – zeszyt 4
 • Flashpoint Project Superman – zeszyt 3
 • Flashpoint Kid Flash Lost – zeszyty 1-3
 • Flashpoint – zeszyt 5

NEW 52, CZYLI W POLSCE NOWE DC

Po „Flashponcie” można przejść do przygód Flasha w New52. W Polsce wydano 5 tomów:

„Flash Tom 1: Cała naprzód”
„Flash Tom 2: Rebelia łotrów”
„Flash Tom 3: Inwazja goryli”
„Flash Tom 4: Cofnąć czas”
„Flash Tom 5: Lekcje historii”

Nie czytałem tej serii więc nie wypowiem się czy warto do niej sięgnąć (choć recenzje są co najwyżej średnie).

 

DC REBIRTH CZYLI ODRODZENIE:

Następnie można przejść do Odrodzenia, a na start idzie bardzo ważny Komiks „Uniwersum DC Odrodzenie”, który poświęcony jest Wallemu Westowi:

W Polsce wydano dwa tomy z podtytułami „Droga do Odrodzenia”„Superman: Louis i Clark” oraz „Superman: Ostatnie dni Supermana”Jeśli interesują Was przygody Supermana, to zdecydowanie warto przeczytać oba, ale jeśli nie chcecie czytać Supermana, to nie ma takiej potrzeby (nie wierzcie, że aby zrozumieć Odrodzenie, trzeba przeczytać te dwa tomy – bez ich lektury bez problemu odnajdziecie się w Odrodzeniu).

Teraz można przejść do serii z Odrodzenia – najpierw czytamy trzy pierwsze tomy (Piorun uderza dwa razy”, „Pęd ciemności” i „Łotrzy Reaktywacja”). Tom pierwszy naprawdę przypadł mi do gustu lecz kolejne dwa były nieco gorsze choć i tak całość czyta się naprawdę przyjemnie dlatego moim zdaniem warto zainwestować w te tomy.

Następną pozycją jest bardzo ważny crossover „Batman/Flash: Przypinka”, który kontynuuje wątki z tomu „Uniwersum DC Odrodzenie” (oraz pewne wątki z Flashpointa), a także stanowi wprowadzenie do kolejnej ważnej serii „Zegar Zagłady”, którą Egmont wyda w październiku. „Przypinka” ma dwa warianty okładki: z Batmanem albo z Flashem – zawartość obu komiksów jest identyczna więc wybierz tą okładkę, która bardziej przypadnie ci do gustu.

Po lekturze „Przypinki” wracamy do serii Flash i czytamy tom 4 („Ucieczka”), 5 („Negatywny”), 6 („Zimny dzień w piekle”), które są już dużo ciekawsze niż tomy poprzednie.

Potem dalej czytamy po kolei: tom 7 („Burza doskonała”), bardzo ciekawy tom 8 („Woja Flashów”), oraz tom 9 („Rachunek Mocy”).

Tom 10 („Wyprawa po moc”) ukaże się w lipcu, a tom 11 („Mistrzowska sztuczka”) w grudniu.

%d blogerów lubi to: