Jak zacząć czytać Green Arrow’a

W ramach linii wydawniczej DC Odrodzenie Egmont po raz pierwszy w Polsce rozpoczął wydawanie regularnej serii „Green Arrow”. Warto przy tej okazji zadać sobie pytanie: czy jest to dobry moment na rozpoczęcie lektury przygód Olivera Queena? Moim zdanie nie – pomimo, że serię tę czyta się bardzo przyjemnie, to jednak nie jest to najlepszy moment na rozpoczęcie przygód z Green Arrowem (głównie z tego względu, że w rolach głównych występują tu postacie, które zostały wprowadzone w poprzedniej serii). Dlatego w tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób najlepiej zacząć czytać Green Arrowa. Jeśli zaś już sięgnąłeś do przygód Green Arrowa z Odrodzenia, to zachęcam do lektury niniejszego tekstu, aby poszerzyć poznane już przygody Olivera Queena.

W niniejszym artykule będę odwoływał się do terminów związanych z kryzysami i restartami DC, dlatego przed lekturą polecam zapoznanie z tamtymi zagadnieniami, by dobrze i łatwiej „wejść” w świat DC. Tekst o kryzysach i restartach DC można znaleźć tutaj.

 

GENEZA GREEN ARROWA

Zwykle najlepszym momentem na rozpoczęcie przygód danego superbohatera jest jego geneza i tak również jest w przypadku Green Arrowa. Dlatego na początek polecam odświeżoną genezę zawartą w serii „Green Arrow: Rok Pierwszy” (wydana w 44 tomie WKKDC). Jest to nie tylko doskonała seria (bardzo przyjemnie się ją czyta), ale w doskonały sposób pokazuje przemianę Olivera Queena w Green Arrowa.

 

GREEN ARROW Z NEW52

Kolejną pozycją wręcz obowiązkową do przeczytania jest rewelacyjny run Jeffa Lemire (doskonałego scenarzysty) pisany w linii wydawniczej New52 – przez wielu run ten jest uważany za najlepszą historię w dziejach przygód Green Arrowa (z czym w pełni się zgadzam – ta seria jest po prostu rewelacyjna). Egmont zapowiedział wydanie całego Runu Lemire w jednym grubym tomie na październik i zdecydowanie warto ten tom zakupić.

Warto tu wspomnieć, że Grupa Grumik przetłumaczyła kolejne zeszyty serii z New52 (których nie pisać już Lemire) więc warto przeczytać je w dalszej kolejności (jest to projekt Green Arrow vol. 5).

 

GREEN ARROW Z ODRODZENIA

Po zapoznaniu się z przygodami Oliviera z New52 można już przejść do serii z Odrodzenia, która co prawda nie jest tak dobra jak seria z New52 ale jej lektura jest także przyjemna (naprawdę fajnie się to czyta). Jednak, jak wspomniałem we wstępie, lepiej nie zaczynać lekturą tej serii przed przeczytaniem Runu Lemira (ponieważ to właśnie Lemire wprowadzone nowe postacie, które odgrywają bardzo ważną rolę w serii z Odrodzenia, a bez lektury runu Lemira nie pozna się bardzo ważnych relacji między tymi postaciami a Oliverem).

Jeśli idzie o serię z Odrodzenia to Egmont wydał cały pierwszy run, czyli run Benjamina Percy’ego w pięciu tomach („Życie i śmierć Oliviera Queena”, „Wyspa blizn”, „Szmaragdowy banita”, „Powstanie Star City”i „Konstelacja Strachu”) – warto w tym miejscu wspomnieć, że polskie wydanie tomu 5 zawiera w sobie 5 i 6 tom wydania oryginalnego (z powodu, że 5 tom jest „podwójny” to jest droższy ale jego objętość jest dwa razy większa). Niestety kolejnego runu Egmont na razie nie planuje wydawać.

 

STARSZE PRZYGODY GREEN ARROWA

Jeśli polubiłeś postać Oliviera Queena, to warto także zapoznać się ze starszymi przygodami tego bohatera (nie jest tego dużo, ale wiele z nich jest naprawdę świetnych co sprawia, że zdecydowanie warto je przeczytać).

Grupa Comics Flying Cirkus tłumaczy przygody Green Arrowa po „Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach” (pomimo, że jest to koniec lat 80-tych, to historie te są bardzo dobre i wcale się nie postarzały). Mamy tu do dyspozycji rewelacyjną i nagrodzoną mini serię „Green Arrow: Łowcy z Łukami” oraz regularną serię „Green Arrow Vol 2” (w chwili gdy piszę ten tekst przetłumaczone jest 14 zeszytów, a ponieważ jest ona stale kontynuowana, to warto ją śledzić i czytać kolejne zeszyty, gdyż seria jest naprawdę dobra).

Następnie można sięgnąć do kilku pozycji, które przetłumaczył Bury Wilk:  „Green Lantern i Green Arrow: Rozjemcy” (ta mini-seria opowiada o pierwszym spotkaniu Olivera z Green Lanternem Halem Jordanem i początkiem ich przyjaźni), Green Arrow i Batman: Strzała i nietoperz” (tym razem jest to pierwsze spotkanie Olivera z Batmanem), Batman i Green Arrow: Zatrute jutro” (kolejna wspólna przygoda Olivera z Batmanem) oraz Superman i Green Arrow: Cena postępu” (tym razem wspólna przygoda Olivera z Supermanem). Wszystkie pozycje dostępne są na blogu Burego Wilka i wszystkie są warte uwagi.

Ponadto jeśli ktoś lubi jeszcze starsze komiksy to warto sięgnąć do tomiku Green Lantern/Green Arrow: Włóczęga bohaterów” ( 58 tom WKKDC) – jest to prawdziwa klasyka lat 70-tych i z pewnością warto przeczytać tą pozycję (no chyba, że nie przepadasz za starszymi komiksami).

Kolejne przygody Green Arrowa dostępne po polsku pochodzą z końca lat 90-tych i są zawarte w serii „Green Arrow: Kołczan”, wydanej w Wielkiej Kolekcji Komiksów DC (tomy 3-4).

Kontynuację „Kołczanu” zaczął tłumaczyć TIMER LACH i na jego stronie można znaleźć kolejne 10 zeszytów, których akcja dzieje się bezpośrednio po serii „Kołczan” (w Kołczanie zawarte są zeszyty 1-11 serii „Green Arrow Vol 3”, a TIMER LACH przetłumaczył zeszyty 12-21 tej serii). Niestety ciąg dalszy się już nie ukazał.

 

Tak wygląda przegląd wszystkich tytułów o przygodach Green Arrowa dostępnych w języku polskim. Miłej lektury.

%d blogerów lubi to: