Jak zacząć czytać Zielone Latarnie

 

„Czy w blasku najjaśniejszego dnia, czy wśród najczarniejszej nocy, uciśnieni dostąpią naszej pomocy, ty który zło czynisz i dajesz upust przemocy, strzeż się zielonej pierścienia mocy”

 

Słowa te towarzyszą przysiędze członków Korpusu Zielonych Latarni, których przygody po prostu uwielbiam ( jest to niesamowita opowieść – mało która seria wywołała u mnie takie emocje), a Zielona Latarnia Hal Jordan jest moim ulubionym bohaterem. Dzięki działalności wielu grup translacyjnych mamy możliwość zapoznać się z dużą częścią przygód Korpusu Zielonych Latarni oraz Hala Jordana.

W niniejszy poradnik postaram się przeprowadzić Cię przez całą historię Hala i Korpusu. Ponadto, opiszę także to, co działo się pomiędzy dostępnymi po polsku historiami, by łatwiej było wszystko zrozumieć i ogarnąć.

 

GENEZA HALA JORDANA

Generalnie Hal Jordan posiada dwie genezy i obie są dostępne po polsku. Pierwsza to dwuczęściowy „Szmaragdowy Świt”, a druga to „Tajna Geneza” wydana w Wielkiej kolekcji Komiksów DC (tom 23). Czemu są aż dwie genezy? Cóż, kiedyś znalazłem ciekawe porównanie komiksów do mitów greckich, w których też istnieją różne wersje – po prostu poszczególni autorzy opowiadali daną historię zwracając uwagę na inne aspekty uwypuklając inne szczegółu. Gdy Geoff Johns pisał Green Lanterna postanowił na nowo opowiedzieć genezę Hala Jordana, zwracając uwagę na trochę inne motywy.

Jeśli nie lubisz starszych komiksów ( w tym przypadku z początku z lat 90-tych) to przeczytaj w tym miejscu tylko „Tajną Genezę” i przejdź do akapitu Upadek Hala Jordana.

Jeśli zaś chcesz poznać kompletne przygody Hala i Korpusu to zacznij od  „Szmaragdowego Świtu”, który wydał kiedyś przez TM-Semic (zeszyty „Green Lantern 1-3”), a następnie sięgnij do translacji serii „Szmaragdowy Świt 2” przygotowanej przez grupę Fatalne Skanlacje.

 

OPCJONALNA LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

Jeśli lubisz starsze komiksy to możesz w tym miejscu przeczytać  tomik „Green Lantern/Green Arrow: Włóczęga Bohaterów” (wydany w WKKDC pod numerem 58) – jest to jeden z klasyków lat 70-tych więc  warto go poznać.

Także osoby lubiące starsze komiksy (z lat 80-tych i 90-tych) opcjonalnie mogą przeczytać kilka mini serii przetłumaczone przez Burego Wilka (wszystkie dostępne na Jego blogu), które opisują wspólne przygody Hala i innych bohaterów DC:

– „Green Lantern i Green Arrow: Rozjemcy”
– „Superman i Korpus Green Lantern: Zielone za zielonym”
– „Green Lantern i Superman: Tam gdzie jest wola”
– „Green Lantern i Superman: Legenda Zielonego płomienia”

– „Flash & Green Lantern: Brave and bold”.

 

DALSZE LOSY HALA I KORPUSU

Co się działo potem? Nie wszystkie ważne momenty przygód Hala i Korpusu są dostępne po polsku, ale jest bardzo dobry artykuł opisujący historię całego Korpusu aż do Runu Geoffa Johnsa: http://www.kzet.pl/2003_10/z_glant.htm

Jeśli interesuje Cię historia Korpusu, to opcjonalnie możesz przeczytać pierwsze akapity: Strażnicy Wszechświata, Korpus Zielonej Latarni, Sektor 2814 oraz Trochę magii. Jeśli nie interesuje Cię aż tak historia całego Korpusu, to przeczytaj tylko akapity Zastępstwo, Srebrny wiek i dalej, Kryzys oraz Koniec Korpusu aby wiedzieć co działo się po „Szmaragdowym świcie”.

Następnie należy przeczytać ciąg dalszy serii „Green Lantern” wydanej przez TM-Semic (numery 4-10) oraz numer specjalny „Green Lantern: Opowieść Gantheta”.

 

UPADEK HALA JORDANA

W tym miejscu należy przeczytać 46 zeszyt „Green Lantern Vol. 3” (od grupy MST) – jest to tie-in do serii „Rządy Supermanów”, w której Cyborg Superman i kosmita Mongul zniszczyli Coast City – rodzinne miasto  Hala Jordana. Gdy Hal Jordan wraca na Ziemię dołącza do ekipy odrodzonego Supermana i wyrusza na ostateczną walkę z najeźdźcami w ruinach Coast City – zeszyt 46 poświęcony jest tej walce.

Teraz czas na dramatyczną sagę „Green Lantern: Emerald Twilight” (czyli „Szmaragdowy Zmierzch”) przetłumaczonej przez grupę Grumik oraz serii „Green Lantern Vol. 3” (także od Grumika), która jest kontynuacją „Szmaragdowego Zmierzchu”.

Potem czas na lekturę bardzo ciekawego eventu „Godzina Zero: Kryzys w czasie”, który przygotowała grupa Grumik (event znajduje się w projekcie „Green Lantern Vol. 3”).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Bury Wilk przetłumaczył 10 zeszytów tie-inów do „Godziny Zero”, jednak w przypadku tego eventy najlepiej najpierw przeczytać główną historię (czyli to co jest na Grumiku), a potem opcjonalnie  tie-iny od Burego Wilka jako uzupełnienie całości.

Po wydarzeniach z „Godziny Zero” pokonany Hal Jordan postanowił odzyskać swój pierścień i w tym celu udał się do Kyla Raynera. Ich konfrontacje możemy przeczytać w zeszytach 63-64 serii „Green Lantern Vol.3” (od grupy MST).

 

OSTATECZNA NOC I DZIEDZICTWO

Następnie ma miejsce wielki Event „Ostateczna noc”, który przetłumaczył Bury Wilk. Jest to seria, w której Hal występuje mało i zawiera sporo tie-inów, ale jest niezwykle ważna dla dalszego rozwoju tej postaci, a samo zakończenie jest naprawdę piękne i wzruszające. Jeśli nie chcesz czytać wszystkich tie-inów (a Wilk przetłumaczył ich sporo) to przeczytaj 4 zeszyty głównej serii oraz koniecznie zeszyty Parallax i Epilog.

Co się działo po „Ostatecznej nocy”? Dusza Hala została opanowana przez ducha zemsty Spectra, którego celem jest wymierzanie kary największym zbrodniarzom. Po odbyciu w ten sposób „pokuty” dusza Hala Jordana ma spocząć w pokoju.

W tym miejscu opcjonalnie można jeszcze przeczytać „Dziedzictwo Green Lanterna” wydane kiedyś przez Egmont, które stanowi taki Testament Hala Jordana (całkiem przyjemna lektura).

 

RUN GEOFFA JOHNSA

10 lat po „Ostatecznej Nocy” Geoff Johns,który uwielbiał w dzieciństwie czytać komiksy o przygodach Hala Jordana, zaczął pisać serię Green Lantern i na samym początku postanowił przywrócić do życia Hala Jordana, który staje się głównym bohaterem jego runu (a obok niego ogromne role odgrywa pozostała trójka ziemskich Lanternów: Guy Garner, Kyle Rayner i John Steward). Run Johnsa należy do najlepiej ocenianych i uwielbianych runów w historii DC (jest to mój ulubiony run).

Dostępną po Polsku część Runu Geoffa Johns’a można podzielić na trzy części (Odrodzenie i początek, Wielka Wojna z Korpusem Sinestro i Najczarniejsza Noc), a całość tłumaczy grupa Comics Flying Circus.

– ODRODZENIE I POCZĄTEK:

Tą część tworzą następujące projekty CFC: „Green Lantern Odrodzenie”, „Green Lantern Corps Recharge”, „Green Lantern v4”, „Green Lantern Corps”, „Ion: Strażnik Wszechświata” oraz dwa tomy wydane w Wielkiej Kolekcji Komiksów DC.

Lekturę Runu Geoffa Johns’a należy rozpocząć od cudownego komiksu „Green Lantern Odrodzenie” (jest to mój ulubiony komiks, niezwykle wzruszający – zawsze jak czytam moment wskrzeszenia Hala Jordana,  to mam łzy w oczach).

Następnie czytamy pierwszych 6 zeszytów serii „Green Lantern v4” oraz mini serię „Green Lantern Corps Recharge”.

W tym miejscu w świecie DC ma wielki event „Nieskończony Kryzys” (wydany przez Egmont) i zdecydowanie warto przeczytać go w tym miejscu z kilku powodów. Po pierwsze jest to rewelacyjny event i czyta się go po prostu kapitalnie. Po drugie Kryzys ten napisał także Geoffa Johns i pewne wątki z tego eventu wykorzystał w swoim Runie Latarni. Po trzecie jest to najbardziej przystępny Kryzys i nawet początkujący czytelnik powinien się połapać (po prostu w pewnym momencie Johns wyjaśnia wszystko to co wydarzyło się w poprzednim Kryzysie oraz obecną sytuację). Koniecznie więc przeczytajcie ten Event.

Po lekturze „Nieskończonego Kryzysu”  przechodzimy do pierwszej pozycji wydanej WKKDC, czyli „Zemsta Green Lanternów” (tom 68), po czym czytamy 6 pierwszych zeszytów serii „Green Lantern Corps”.

W tym miejscu należy przeczytać kolejną mini serię (tylko, że tym razem 12-to zeszytową) „Ion – Strażnik Wszechświata”, a po niej zeszyty 7-9 serii „Green Lantern Corps”. Teraz sięgamy do drugiej pozycji wydanej w WKKDC, czyli „Poszukiwany Hal Jordan” (tom 73), a na koniec czytamy zeszyty 10-13 serii „Green Lantern Corps”.

Opcjonalnie można w tym momencie przeczytać 22 tomik WKKDC: Odważni i niezłomni: Władcy losu” (chociaż można przeczytać go w dowolnym momencie). Jest to taka przyjemna kosmiczna przygodówka gdzie jednym z bohaterów jest Hal Jordan (a reszta ekipy jest naprawdę ciekawa). Jeśli lubicie takie luźne komiksy i kosmiczne klimaty z serii „Green Lantern Corps” to koniecznie sięgnijcie do tego tomiku.

– WOJNA KORPUSU SINESTRO:

Po tych początkowych pozycjach światem Zielonych Latarni wstrząsnęło wielkie wydarzenie jakim była „Wojna Korpusu Sinestro” (oczywiście szukajcie na stronie Comics Flying Circus). Ten Event jest już po prosty mega, zdecydowanie najlepsza pozycja z tego co do tej pory Johns napisał.

Kolejność czytania tego eventu jest następująca:
– Sinestro Corps Special,
Green Lantern: zeszyt 21, Green Lantern Corps: zeszyt 14,
– Green Lantern: zeszyt 22,

– Opowieści Korpusu Sinestro: Parallax,
– Green Lantern Corps: zeszyt 15,
Green Lantern: zeszyt 22, Green Lantern Corps: zeszyt 16,

– .Opowieści Korpusu Sinestro: Cyborg Superman,
– Green Lantern: zeszyt 24, Green Lantern Corps: zeszyt 17,
– Opowieści Korpusu Sinestro: Superman-Prime,
Green Lantern Corps: zeszyt 18, Green Lantern: zeszyt 25,
– Opowieści Korpusu Sinestro: Ion,
–  Green Lantern Corps: zeszyt 19.

Po zakończeniu wojny czytamy zeszyty 26-28 serii „Green Lantern v4”, potem zeszyty 20-28 serii „Green Lantern Corps”, następnie zeszyty 36-38 serii „Green Lantern v4” oraz zeszyty 29-31 serii „Green Lantern Corps”.

– NAJCZARNIEJSZA NOC:

„Najczarniejsza Noc” to wspaniała kulminacja runu Johnsa – wszystkie poprzednie wydarzenia prowadziły do tego momentu (jest to jednocześnie najdłuższy i najbardziej rozbudowany etap tego runu). Całość tego Eventu tworzy tom „Najczarniejsza Noc” od Egmontu (zapowiedziany na grudzień) oraz następujące projekty Comics Flying Circus: „Najczarniejsza Noc: Opowieści korpusów”, „Najczarniejsza Noc: Titans”, „Najczarniejsza Noc: Wonder Woman”, „Najczarniejsza Noc: Atom i Hawkman”, „Nieopowiedziane Historie Najczarniejszej Nocy” oraz kolejne zeszyty serii „Green Lantern v4”, „Green Lantern Corps”.

Jak czytać ten Event? Najpierw czytamy „Wstęp do Najczarniejszej Nocy”, który stanowią zeszyty 33-38 serii „Green Lantern Corps”, zeszyty 39-42 serii „Green Lantern” oraz miniseria „Najczarniejsza Noc: opowieści korpusów”.

Kolejność czytania „Najczarniejszej Nocy” jest następująca:
Green Lantern: zeszyt 43,
– Najczarniejsza Noc: zeszyty 0-1,
– Green Lantern: zeszyt 44, Green Lantern Corps: zeszyt 39,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 2,
– Green Lantern: zeszyt 45, Green Lantern Corps: zeszyt 40,
– Najczarniejsza Noc: Titans,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 3,
– Green Lantern: zeszyt 46, Green Lantern Corps: zeszyt 41,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 4,
– Green Lantern: zeszyty 47-48,
– Najczarniejsza Noc: Wonder Woman 1,
– Green Lantern Corps: zeszyt 42,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 5,
– Green Lantern: zeszyt 49,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 6,
– Najczarniejsza Noc: Wonder Woman 2-3,
– Green Lantern: zeszyt 50-51,
– Najczarniejsza Noc: Atom i Hawkman,
– Green Lantern Corps: zeszyty 43-45,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 7,
– Green Lantern Corps: zeszyt 46, Green Lantern: zeszyt 52,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 8,
– Nieopowiedziane Historie Najczarniejszej Nocy,
– Green Lantern Corps: zeszyt 47,

Na razie to wszystko co zostało przetłumaczone – na ciąg dalszy Runu Johns’a trzeba poczekać aż grupa Comics Flying Circus opracuje następne zeszyty.

Po zakończeniu „Najczarniejszej Nocy” opcjonalnie można przeczytać serię „Action Comics Paula Cornella” (także od grupy Comics Flying Circus), która koncentruje się na dalszych losach Lexa Luthora (chwilowo pojawia się tam Agend Pomarańczowy). Więc jeśli jesteś ciekawy jak na Lexa wpłynęło wydarzenie Najczarniejszej Nocy to sięgnij po tą serię (jest całkiem niezła).

Dodatkowo można też przeczytać artykuł poświęcone całemu Runowi Geoffa Johnsa na bardzo fajnej stronie DCManiak: „Podsumowanie ery Geoffa Johnsa”. Ponadto na stronie Klubu Światu Komiksu pojawił się artykuł będący wprowadzeniem dla nowych czytelników do serii „Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni”. Artykuł znajdziecie tutaj. Jednak nie trzeba tych tekstów czytać by odnaleźć się w kolejnej serii bo jest ona pisana w taki sposób by nowi czytelnicy ogarnęli o co chodzi. Dlatego zalecam by od razu po lekturze „Najczarniejszej Nocy” przejść do serii z Odrodzenia.

 

NEW52 ORAZ DC ODRODZENIE

Przygody Korpusu z New52 nie zostały przetłumaczone ale jeśli podobał ci się Run Geoffa Johnsa to zachęcam Cię do przeczytania „Ligi sprawiedliwości” z New52 ponieważ pisał ją właśnie Johns (seria ta należy do jednej z ciekawszych jego autorstwa). Artykuł poświęcony Lidze znajdziecie tutaj.

Jeśli zaś idzie o serię z Odrodzenie czyli „Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni” to Egmont wydał tom 1 („Prawo Sinestro”), tom 2 („Światło w butelce”), tom 3 („Poszukiwanie nadziei”) oraz tom 4 („Rozłam”), które bez wątpienia warto przeczytać.

RUN GRANTA MORRISONA

Kolejnym scenarzystą serii o Zielonych Latarniach został Grant Morrison, który w swoim runie koncentruje się na solowych przygodach Hala Jaordana. Na razie Egmont wydał tom 1 („Galaktyczny Stróż prawa”), a tom 2 („Dzień spadających gwaizd”) został zapowiedziany na pażdziernik.

%d blogerów lubi to: