Jak zacząć czytać Green Lantern’a

 

„Czy w blasku najjaśniejszego dnia, czy wśród najczarniejszej nocy, uciśnieni dostąpią naszej pomocy, ty który zło czynisz i dajesz upust przemocy, strzeż się zielonej pierścienia mocy”

 

Słowa te towarzyszą przysiędze członków Korpusu Zielonych Latarni, których przygody po prostu uwielbiam ( jest to niesamowita opowieść – mało która seria wywołała u mnie takie emocje), a Green Lantern Hal Jordan moim zdecydowanym ulubionym bohaterem. Dzięki działalności wielu grup fansuberskim mamy możliwość zapoznać się z dużą częścią przygód Kopuzu Zielonych Latarni oraz Hala Jordana.

W niniejszy poradnik postartam się przeprowadzić Cię przez całą historię Hala i Korpusu. Ponadto, opiszę także to, co działo się pomiędzy dostępnymi po polsku historiami, by łatwiej było wszystko zrozumieć i ogarnąć.

Cały czas jestem tak zafascynowany historią Hala Jordana, że na koniec tego przydługiego wstępu napiszę tak: koniecznie przeczytaj wszystko, co zostało do tej pory wydane po Polsku i przetłumaczone przez fanów bo nie znajdziesz lepszej serii komiksów.

 

GENEZA HALA JORDANA

Generalnie Hal Jordan posiada dwie genezy i obie są dostępne po polsku. Pierwsza to dwuczęściowy „Szmaragdowy Świt”, a druga to „Tajna Geneza” wydana w Wielkiej kolekcji Komiksów DC (tom 23). Czemu są aż dwie genezy? Cóż, kiedyś znalazłem ciekawe porównanie komiksów do mitów greckich, w których też istnieją różne wersje – po prostu poszczególni autorzy opowiadali daną historię zwracając uwagę na inne aspekty uwypuklając inne szczegółu. Gdy Geoff Johns pisał Green Lanterna postanowił na nowo opowiedzieć genezę Hala Jordana, zwracając uwagę na trochę inne motywy.

Na początek lektury przygód Hala Jordana idealna wydaje się właśnie „Tajna Geneza” wydana jako 23 tom WKKDC (zdecydowanie warto go kupić). W bardzo przystępny sposób Johns przybliża tam nie tylko postać Hala ale także istotę całego Korpusu Zielonych Latarni. Nie wiem, czy jest lepsze miejsce na start.

Następnie radziłbym sięgnąć do pierwszego „Szmaragdowego Świtu” wydanego kiedyś przez TM-Semic (zeszyty „Green Lantern 1-3”). Przyznaję, że początkowo historia wydaje się niemal identyczna jak „Tajna Geneza”, ale im dalej, tym widać pewne różnice i inne aspekty postaci Hala.

Jeśli jednak podczas lektury „Szmaragdowego Świtu” wrażenia deja vu będą zbyt duże, to koniecznie sięgnij chociaż do „Szmaragdowego Świtu 2”, który przetłumaczyła dla nas grupa Fatalne Skanlacje. Jest to już zupełnie inna historia niż „Tajna Geneza”, a ponadto to właśnie „Szmaragdowy Świt 2” pokazuje „upadek Sinestro”, co jest niezwykle ważne dla dalszej historii zarówno postaci Hala, jak i Korpusu.

Co się działo potem?

Nie wszystkie ważne momenty przygód Hala i Korpusu są dostępne po polsku, ale jest bardzo dobry artykuł opisujący historię całego Korpusu aż do Runu Geoffa Johnsa: http://www.kzet.pl/2003_10/z_glant.htm

Zatem teraz postaram się przeprowadzić Cię pomiędzy tekstami tego artykułu, a dostępnymi po polsku komiksami.

Jeśli interesuje Cię historia Korpusu, to opcjonalnie możesz przeczytać pierwsze akapity: Strażnicy Wszechświata, Korpus Zielonej Latarni, Sektor 2814 oraz Trochę magii. Jeśli nie interesuje Cię aż tak historia całego Korpusu, to możesz pominąć ww. akapity oraz akapit Szmaragdowy świt, bo tę historię już znasz.

Potem przeczytaj sobie koniecznie akapity Zastępstwo oraz Srebrny wiek i dalej aby wiedzieć co działo się po „Szmaragdowym świcie”.

 

KONIEC KORPUSU I REAKTYWACJA

Następnie ma miejsce akcja wielkiego wydarzenia, jakim jest „Kryzys na nieskończonych Ziemiach”. Jednak problem z „Kryzysem na…” jest taki, że trudno się go czyta, jeśli nie zna się dobrze uniwersum DC (występuje tam masa bohaterów nieznanych w Polsce, więc łatwo się pogubić nie rozumiejąc ich relacji). Jeśli nie znasz świata DC i nie czytałeś nic z Ligi Sprawiedliwości, to podaruj sobie na razie „Kryzys na…”, ewentualnie wróć do jego lektury jak już poznasz przygody Ligi Sprawiedliwości („Kryzys na…” zdecydowanie warto poznać, ale dopiero na końcu przygód Ligi Sprawiedliwości, znając jak najwięcej bohaterów DC).

We wskazanym przeze mnie artykule znajdziesz opis tego, co się działo podczas „Kryzysu na…” w akapitach: Kryzys, oraz Koniec Korpusu.

Następnie należy przeczytać ciąg dalszy serii „Green Lantern” wydanej przez TM-Semic (zeszyty 4-10) oraz numer specjalny Green „Lantern: Opowieść Gantheta”.

 

OPCJONALNA LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

Jeśli chcesz dobrze poznać wszystkie przygody Hala Jordana to opcjonalnie możesz w tym miejscu przeczytać wydany w WKKDC tom „Green Lantern/Green Arrow” (numer 58) – jest to komiks z roku 1970 więc nie przypadnie do gustu osobom, które nie lubią starszych komiksów ale tym, którzylubią komiksy z tego okresu to powinien być bardzo zadowolony.

Także osoby lubiące starsze komiksy (z lat 80-tych i 90-tych) mogą przeczytać kilka mini serii przetłumaczone przez Burego Wilka (wszystkie dostępne na Jego blogu), które opisują wspólne przygody Hala i innych bohaterów DC:

– „Green Lantern i Green Arrow: Rozjemcy”
– „Superman i Korpus Green Lantern: Zielone za zielonym”
– „Green Lantern i Superman: Tam gdzie jest wola”
– „Green Lantern i Superman: Legenda Zielonego płomienia”

– „Flash & Green Lantern: Brave and bold”.

 

UPADEK HALA JORDANA

Na dalsze życie Hala Jordana ogromny wpływ miało zniszczenie jego rodzinnego miasta Coast City w serii „Rządy Supermanów”. Opcjonalnie można przeczytać całą sagę (zaczyna się „Śmiercią Supermana”, wydaną w WKKDC 24, potem jest „Pogrzeb przyjaciela” i właśnie „Rządy Supermanów”, wydane przez TM-Semic w numerach 58-70), ale jeśli nie interesują Cię przygody Supermana (bo w całej sadze Hal pojawia się na krótko pod koniec), to wystarczy Ci wiedza o zniszczeniu miasta Coast City.

Uzbrojony w tą wiedzę możesz przejść do najbardziej dramatycznej sagi „Green Lantern: Emerald Twilight” (czyli „Szmaragdowy Zmierzch”), wydanej przez grupę Grumik.

Potem czas na lekturę „Godziny Zero” przetłumaczonej przez Burego Wilka. Tutaj taka mała uwaga: Bury Wilk przetłumaczył 10 zeszytów Tie-inów (czyli serii pobocznych poświęconych innym bohaterom) oraz ostatni rozdział samej serii. Więc jeśli nie interesują Cię historie innych postaci, to możesz pominąć te Tie-iny (chociaż szczerze je polecam – są super) i przejść od razu do finałowego zeszytu samej „Godziny Zero”. Jednak ponieważ sama seria jest bardzo zamieszana, to warto przeczytać ze wskazanego wcześniej artykułu akapit „Godzina Zero”, bo autor dobrze tam wszystko tłumaczy.

Po wydarzeniach z „Godziny Zero” pokonany Hal Jordan postanowił odzyskać swój pierścień i w tym celu udał się do Kyla Raynera. Ich konfrontacje można przeczytać w zeszytach 63-64 serii „Green Lantern Vol.3” przetłumaczonych przez nieistniejącą już grupę MST.

 

OSTATECZNA NOC I DZIEDZICTWO

Teraz ma miejsce wielki Event „Ostateczna noc”, który przetłumaczył Bury Wilk. Znowu jest to seria, w której Hal Jordan występuje mało i zawiera sporo tie-inów, ale jest niezwykle ważna dla dalszego rozwoju tej postaci, a samo zakończenie jest naprawdę piękne i wzruszające. Jeśli nie chcesz czytać wszystkich tie-inów (a Wilk przetłumaczył ich sporo) to przeczytaj chociaż 4 zeszyty głównej serii oraz koniecznie zeszyty Parallax i Epilog.

Co się działo po „Ostatecznej nocy”? Dusza Hala została opanowana przez ducha zemsty Spectra, którego celem jest wymierzanie kary największym zbrodniarzom. Po odbyciu w ten sposób „pokuty” dusza Hala Jordana ma spocząć w pokoju.

W tym miejscu opcjonalnie można jeszcze przeczytać „Dziedzictwo Green Lanterna” wydane kiedyś przez Egmont, które stanowi taki Testament Hala Jordana (całkiem przyjemna lektura).

Potem, aby wiedzieć co dalej, przeczytaj ze wskazanego wcześniej artykułu ostatni akapit, czyli Dzień dzisiejszy, który podsumowuje przygody Kyla Raynera jako ostatniego Green Lanterna.

 

RUN GEOFFA JOHNSA

10 lat po „Ostatecznej Nocy” Geoff Johns,który uwielbiał w dzieciństwie czytać komiksy o przygodach Hala Jordana, zaczął pisać serię Green Lantern i na samym początku postanowił przywrócić do życia Hala Jordana, który staje się głównym bohaterem jego runu (a obok niego ogromne role odgrywa pozostała trójka ziemskich Lanternów: Guy Garner, Kyle Rayner i John Steward). Run Johnsa należy do najlepiej ocenianych i uwielbianych runów w historii DC (jest to mój ulubiony run).

Dostępną po Polsku część Runu Geoffa Johns’a można podzielić na trzy części (Odrodzenie i początek, Wielka Wojna z Korpusem Sinestro i Najczarniejsza Noc), a całość tłumaczy grupa Comics Flying Circus.

ODRODZENIE I POCZĄTEK:

Tą część tworzą następujące projekty CFC: „Green Lantern Odrodzenie”, „Green Lantern Corps Recharge”, „Green Lantern v4”, „Green Lantern Corps”, „Ion: Strażnik Wszechświata” oraz dwa tomy wydane w Wielkiej Kolekcji Komiksów DC.

Lekturę Runu Geoffa Johns’a należy rozpocząć od cudownego komiksu „Green Lantern Odrodzenie” (jest to mój ulubiony komiks, niezwykle wzruszający – zawsze jak czytam moment wskrzeszenia Hala Jordana,  to mam łzy w oczach).

Następnie czytamy pierwszych 6 zeszytów serii „Green Lantern v4” oraz mini serię „Green Lantern Corps Recharge”.

W tym miejscu w świecie DC ma wielki event „Nieskończony Kryzys” (wydany przez Egmont) i zdecydowanie warto przeczytać go w tym miejscu z kilku powodów. Po pierwsze jest to rewelacyjny event i czyta się go po prostu kapitalnie. Po drugie Kryzys ten napisał także Geoffa Johns i pewne wątki z tego eventu wykorzystał w swoim Runie Latarni. Po trzecie jest to najbardziej przystępny Kryzys i nawet początkujący czytelnik powinien się połapać (po prostu w pewnym momencie Johns wyjaśnia wszystko to co wydarzyło się w poprzednim Kryzysie oraz obecną sytuację). Koniecznie więc przeczytajcie ten Event.

Po lekturze „Nieskończonego Kryzysu”  przechodzimy do pierwszej pozycji wydanej WKKDC, czyli „Zemsta Green Lanternów” (tom 68), po czym czytamy 6 pierwszych zeszytów serii „Green Lantern Corps”.

W tym miejscu należy przeczytać kolejną mini serię (tylko, że tym razem 12-to zeszytową) „Ion – Strażnik Wszechświata”, a po niej zeszyty 7-9 serii „Green Lantern Corps”. Teraz sięgamy do drugiej pozycji wydanej w WKKDC, czyli „Poszukiwany Hal Jordan” (tom 73), a na koniec czytamy zeszyty 10-13 serii „Green Lantern Corps”.

Opcjonalnie można w tym momencie przeczytać 22 tomik WKKDC: Odważni i niezłomni: Władcy losu” (chociaż można przeczytać go w dowolnym momencie). Jest to taka przyjemna kosmiczna przygodówka gdzie jednym z bohaterów jest Hal Jordan (a reszta ekipy jest naprawdę ciekawa). Jeśli lubicie takie luźne komiksy i kosmiczne klimaty z serii „Green Lantern Corps” to koniecznie sięgnijcie do tego tomiku.

WOJNA KORPUSU SINESTRO:

Po tych początkowych pozycjach światem Zielonych Latarni wstrząsnęło wielkie wydarzenie jakim była „Wojna Korpusu Sinestro” (oczywiście szukajcie na stronie Comics Flying Circus). Ten Event jest już po prosty mega, zdecydowanie najlepsza pozycja z tego co do tej pory Johns napisał.

Kolejność czytania tego eventu jest następująca:
– Sinestro Corps Special,
Green Lantern: zeszyt 21, Green Lantern Corps: zeszyt 14,
– Green Lantern: zeszyt 22,

– Opowieści Korpusu Sinestro: Parallax,
– Green Lantern Corps: zeszyt 15,
Green Lantern: zeszyt 22, Green Lantern Corps: zeszyt 16,

– .Opowieści Korpusu Sinestro: Cyborg Superman,
– Green Lantern: zeszyt 24, Green Lantern Corps: zeszyt 17,
– Opowieści Korpusu Sinestro: Superman-Prime,
Green Lantern Corps: zeszyt 18, Green Lantern: zeszyt 25,
– Opowieści Korpusu Sinestro: Ion,
–  Green Lantern Corps: zeszyt 19.

Po zakończeniu wojny czytamy zeszyty 26-28 serii „Green Lantern v4”, potem zeszyty 20-28 serii „Green Lantern Corps”, następnie zeszyty 36-38 serii „Green Lantern v4” oraz zeszyty 29-31 serii „Green Lantern Corps”.

NAJCZARNIEJSZA NOC:

„Najczarniejsza Noc” to wspaniała kulminacja runu Johnsa – wszystkie poprzednie wydarzenia prowadziły do tego momentu (jest to jednocześnie najdłuższy i najbardziej rozbudowany etap tego runu). Całość tego Eventu tworzy tom „Najczarniejsza Noc” od Egmontu (zapowiedziany na grudzień) oraz następujące projekty Comics Flying Circus: „Najczarniejsza Noc: Opowieści korpusów”, „Najczarniejsza Noc: Titans”, „Najczarniejsza Noc: Wonder Woman”, „Najczarniejsza Noc: Atom i Hawkman”, „Nieopowiedziane Historie Najczarniejszej Nocy”. no i oczywiście kolejne zeszyty serii „Green Lantern v4”, „Green Lantern Corps”.

Jak czytać ten Event? Najpierw czytamy „Wstęp do Najczarniejszej Nocy”, który stanowią zeszyty 33-38 serii „Green Lantern Corps”, zeszyty 39-42 serii „Green Lantern” oraz miniseria „Najczarniejsza Noc: opowieści korpusów”.

Kolejność czytania „Najczarniejszej Nocy” jest następująca:
Green Lantern: zeszyt 43,
– Najczarniejsza Noc: zeszyty 0-1,
– Green Lantern: zeszyt 44, Green Lantern Corps: zeszyt 39,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 2,
– Green Lantern: zeszyt 45, Green Lantern Corps: zeszyt 40,
– Najczarniejsza Noc: Titans,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 3,
– Green Lantern: zeszyt 46, Green Lantern Corps: zeszyt 41,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 4,
– Green Lantern: zeszyty 47-48,
– Najczarniejsza Noc: Wonder Woman 1,
– Green Lantern Corps: zeszyt 42,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 5,
– Green Lantern: zeszyt 49,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 6,
– Najczarniejsza Noc: Wonder Woman 2-3,
– Green Lantern: zeszyt 50-51,
– Najczarniejsza Noc: Atom i Hawkman,
– Green Lantern Corps: zeszyty 43-45,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 7,
– Green Lantern Corps: zeszyt 46, Green Lantern: zeszyt 52,
– Najczarniejsza Noc: zeszyt 8,
– Nieopowiedziane Historie Najczarniejszej Nocy,
– Green Lantern Corps: zeszyt 47,

Na razie to wszystko co zostało przetłumaczone – na ciąg dalszy Runu Johns’a trzeba poczekać aż grupa Comics Flying Circus opracuje następne zeszyty.

Po zakończeniu „Najczarniejszej Nocy” opcjonalnie można przeczytać serię „Action Comics Paula Cornella” (także od grupy Comics Flying Circus), która koncentruje się na dalszych losach Lexa Luthora (chwilowo pojawia się tam Agend Pomarańczowy). Więc jeśli jesteś ciekawy jak na Lexa wpłynęło wydarzenie Najczarniejszej Nocy to sięgnij po tą serię (jest całkiem niezła).

Dodatkowo można też przeczytać artykuł poświęcone całemu Runowi Geoffa Johnsa na bardzo fajnej stronie DCManiak: „Podsumowanie ery Geoffa Johnsa”. Ponadto na stronie Klubu Światu Komiksu pojawił się artykuł będący wprowadzeniem dla nowych czytelników do serii „Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni”. Artykuł znajdziecie tutaj. Jednak nie trzeba tych tekstów czytać by odnaleźć się w kolejnej serii bo jest ona pisana w taki sposób by nowi czytelnicy ogarnęli o co chodzi. Dlatego zalecam by od razu po lekturze „Najczarniejszej Nocy” przejść do serii z Odrodzenia.

 

NEW52 ORAZ DC ODRODZENIE

Przygody Korpusu z New52 nie zostały przetłumaczone ale jeśli podobał ci się Run Geoffa Johnsa to zachęcam Cię do przeczytania „Ligi sprawiedliwości” z New52 ponieważ pisał ją właśnie Johns (seria ta należy do jednej z ciekawszych jego autorstwa). Artykuł poświęcony Lidze znajdziecie tutaj.

Jeśli zaś idzie o serię z Odrodzenie czyli „Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni” to wydano tom 1 („Prawo Sinestro”), tom 2 („Światło w butelce”), tom 3 („Poszukiwanie nadziei”) oraz tom 4 („Rozłam”).

Niestety na razie to wszystko co Egmont wydał, a do końca roku 2019 nie ukaże się żaden kolejny tom z Latarniami. Niektóre serie z Odrodzenia zostaną przez Egmont porzucone lecz na razie nie wiadomo na sto procent czy Flash będzie jedną z nich.

 

Reklamy
%d blogerów lubi to: