Jak zacząć czytać Green Lantern’a

 

„Czy w blasku najjaśniejszego dnia, czy wśród najczarniejszej nocy, uciśnieni dostąpią naszej pomocy, ty który zło czynisz i dajesz upust przemocy, strzeż się zielonej pierścienia mocy”

 

Słowa te towarzyszą przysiędze członków Korpusu Zielonych latarni, których historie w końcu trafiły na Polski rynek. W listopadzie 2017 roku, przez komiks „Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni” Egmont rozpoczął wydawanie regularnej serii poświęconej korpusowi.

Tym artykułem chciałbym zachęcić Cię, drogi czytelniku, do zapoznania się z przygodami Hala Jordana i korpusu, gdyż jest to niesamowita opowieść – mało która seria wywołała u mnie takie emocje. Dzięki działalności wielu grup fansuberskim mamy możliwość zapoznać się z dużą częścią przygód Hala Jordana. W tym tekście postaram się przeprowadzić Cię przez całą historię Hala, od jego genezy, poprzez upadek, aż do wielkiego powrotu. Ponadto, opiszę także to, co działo się pomiędzy dostępnymi po polsku historiami, by łatwiej było wszystko zrozumieć i ogarnąć.

Obecnie jestem tak zafascynowany historią Hala Jordana, że na koniec tego przydługiego wstępu napiszę tak: koniecznie przeczytaj wszystko, co zostało do tej pory opublikowane przez fanów i ustawiaj się w kolejce po zakup kolejnych tomów serii „Hal Jordana i Korpus Zielonych Latarni”, bo im więcej z nas kupi tą serię, tym większa będzie szansa na wydanie większej ilości komiksów Green Lanternów w Polsce. A to warto czytać.

 

GENEZA HALA JORDANA

Generalnie Hal Jordan posiada dwie genezy i obie są dostępne po polsku. Pierwsza to dwuczęściowy „Szmaragdowy Świt”, a druga to „Tajna Geneza” wydana w Wielkiej kolekcji Komiksów DC (tom 23). Czemu są aż dwie genezy? Cóż, kiedyś znalazłem ciekawe porównanie komiksów do mitów greckich, w których też istnieją różne wersje – po prostu poszczególni autorzy opowiadali daną historię zwracając uwagę na inne aspektu i uwypuklając inne szczegółu. Gdy Geoff Johns pisał Green Lanterna postanowił na nowo opowiedzieć genezę Hala Jordana, zwracając uwagę na inne szczegóły.

Na początek lektury przygód Hala Jordana idealna wydaje się właśnie „Tajna Geneza” wydana w WKKDC (zdecydowanie warto kupić ten tom). W bardzo przystępny sposób Johns przybliża tam nie tylko postać Hala ale także istotę całego Korpusu Zielonych Latarni. Nie wiem, czy jest lepsze miejsce na start.

Następnie radziłbym sięgnąć do pierwszego „Szmaragdowego Świtu” wydanego kiedyś przez TM-Semic (zeszyty „Green Lantern 1-3”). Przyznaję, że początkowo historia wydaje się niemal identyczna jak „Tajna Geneza”, ale im dalej, tym widać pewne różnice i inne aspekty postaci Hala.

Jeśli jednak podczas lektury „Szmaragdowego Świtu” wrażenia deja vu będą zbyt duże, to koniecznie sięgnij chociaż do „Szmaragdowego Świtu 2”, który przetłumaczyła dla nas grupa Fatalne Skanlacje. Jest to już zupełnie inna historia niż „Tajna Geneza”, a ponadto to właśnie „Szmaragdowy Świt 2” pokazuje „upadek Sinestro”, co jest niezwykle ważne dla dalszej historii zarówno postaci Hala, jak i Korpusu.

Co się działo potem?

Nie wszystkie ważne momenty przygód Hala i Korpusu są dostępne po polsku, ale jest bardzo dobry artykuł opisujący historię całego Korpusu aż do Runu Geoffa Johnsa: http://www.kzet.pl/2003_10/z_glant.htm

Zatem teraz postaram się przeprowadzić Cię, drogi czytelniku, pomiędzy tekstami tego artykułu, a dostępnymi po polsku przygodami Green Lanternów.

Jeśli interesuje Cię historia Korpusu, to opcjonalnie możesz przeczytać pierwsze akapity: Strażnicy Wszechświata, Korpus Zielonej Latarni, Sektor 2814 oraz Trochę magii. Jeśli nie interesuje Cię aż tak historia całego Korpusu, to możesz pominąć ww. akapity oraz akapit Szmaragdowy świt, bo tę historię już znasz.

Potem przeczytaj sobie koniecznie akapity Zastępstwo oraz Srebrny wiek i dalej, aby wiedzieć co działo się po „Szmaragdowym świcie”.

 

KONIEC KORPUSU I REAKTYWACJA

Następnie ma miejsce akcja wielkiego wydarzenia, jakim jest „Kryzys na nieskończonych Ziemiach”. Jednak problem z „Kryzysem na…” jest taki, że trudno się go czyta, jeśli nie zna się dobrze uniwersum DC (występuje tam masa bohaterów nieznanych w Polsce, więc łatwo się pogubić). Jeśli nie znasz świata DC i nie czytałeś nic z Ligi Sprawiedliwości, to podaruj sobie na razie „Kryzys na…”, ewentualnie wróć do jego lektury jak już poznasz przygody Ligi Sprawiedliwości („Kryzys na…” zdecydowanie warto poznać, ale dopiero na końcu przygód Ligi Sprawiedliwości, znając jak najwięcej bohaterów DC).

We wskazanym przeze mnie artykule znajdziesz opis tego, co się działo podczas „Kryzysu na…”, a jakie były tego konsekwencje znajdziesz w akapitach: Kryzys, oraz Koniec Korpusu.

Następnie należy przeczytać ciąg dalszy serii „Green Lantern” wydanej przez TM-Semic (zeszyty 4-10).

 

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

Jeśli chcesz dobrze poznać wszystkie przygody Hala Jordana, to mniej więcej w tym momencie możesz sięgnąć po wspólne przygody Hala i innych bohaterów DC zawarte w  „Amerykańskiej Lidze Sprawiedliwości: Roku Pierwszym” (wydana w WKKDC, numery 15-16).

Ponadto jeśli lubisz starsze komiksy (lata 80-te i 90-te) to możesz sięgnąć po miniserie przetłumaczone przez Burego Wilka (wszystkie dostępne na Jego blogu):

– „Green Lantern/Green Arrow”
– „Green Lantern i Green Arrow – Rozjemcy”
– „Superman i Korpus Green Lantern: Zielone za zielonym”
– „Green Lantern i Superman: Tam gdzie jest wola”
– „Green Lantern i Superman: Legenda Zielonego płomienia”

– „Flash & Green Lantern – Brave and bold”

 

UPADEK HALA JORDANA

Na dalsze życie Hala Jordana ogromny wpływ miało zniszczenie jego rodzinnego miasta Coast City w serii „Rządy Supermanów”. Opcjonalnie można przeczytać całą sagę (zaczyna się „Śmiercią Supermana”, wydaną w WKKDC 24, potem jest „Pogrzeb przyjaciela” i właśnie „Rządy Supermanów”, wydane przez TM-Semic w numerach 58-70), ale jeśli nie interesują Cię przygody Supermana (bo w całej sadze Hal pojawia się na krótko pod koniec), to wystarczy Ci wiedza o zniszczeniu miasta Coast City.

Uzbrojony w tą wiedzę możesz przejść do najbardziej dramatycznej sagi „Green Lantern: Emerald Twilight” (czyli „Szmaragdowy Zmierzch”), wydanej przez grupę Grumik.

Potem czas na lekturę „Godziny Zero” przetłumaczonej przez Burego Wilka. Tutaj taka mała uwaga: Bury Wilk przetłumaczył 10 zeszytów Tie-inów (czyli serii pobocznych poświęconych innym bohaterom) oraz ostatni rozdział samej serii. Więc jeśli nie interesują Cię historie innych postaci, to możesz pominąć te 10 Tie-iny (chociaż szczerze je polecam – są super) i przejść od razu do finałowego zeszytu samej „Godziny Zero”. Jednak ponieważ sama seria jest bardzo zamieszana, to warto przeczytać ze wskazanego wcześniej artykułu akapit „Godzina Zero”, bo autor dobrze tam wszystko tłumaczy.

Po wydarzeniach z „Godziny Zero” pokonany Hal Jordan postanowił odzyskać swój pierścień i w tym celu udał się do Kyla Raynera. Ich konfrontacje można przeczytać w zeszytach 63-64 przetłumaczonych przez nieistniejącą grupę MST (zeszyty można znaleźć poprzez stronę Polska Scena Translacyjna).

 

OSTATECZNA NOC I DZIEDZICTWO

Teraz ma miejsce wielki Event „Ostateczna noc”, który przetłumaczył Bury Wilk. Znowu jest to seria, w której Hal Jordan występuje mało i zawiera sporo tie-inów, ale jest niezwykle ważna dla dalszego rozwoju tej postaci, a samo zakończenie jest bardzo piękne i wzruszające. Jeśli nie chcesz czytać całości, to przeczytaj chociaż 4 zeszyty głównej serii oraz koniecznie zeszyty Parallax i Epilog.

Co się działo po „Ostatecznej nocy”? Dusza Hala została opanowana przez ducha zemsty Spectra, którego celem jest wymierzanie kary największym zbrodniarzom. Po odbyciu w ten sposób „pokuty” dusza Hala Jordana ma spocząć w pokoju.

Następnie należy przeczytać „Dziedzictwo Green Lanterna” wydane kiedyś przez Egmont.

Potem, aby wiedzieć co dalej, przeczytaj ze wskazanego wcześniej artykułu ostatni akapit, czyli Dzień dzisiejszy. Opcjonalnie można jeszcze poczytać wspólne przygody Kyla Raynera z innymi bohaterami DC w Lidze Sprawiedliwości.

 

RUN GEOFFA JOHNSA

10 lat po „Ostatecznej Nocy” Geoff Johns, wielki fan Hala Jordana, zaczął pisać dalsze przygody Green Lanterna i na samym początku postanowił przywrócić do życia Hala Jordana.

Run Geoffa Johns’a tłumaczy grupa Comics Flying Circus i na ich stronie można znaleźć tworzące go tytuły: „Green Lantern Odrodzenie”, „Green Lantern Corps Recharge”, „Green Lantern v4”, „Green Lantern Corps”, „Wojna Korpusu Sinestro”, „Ion: Strażnik Wszechświata”, „Najczarniejsza Noc: opowieści korpusów”, „Najczarniejsza Noc”, „Najczarniejsza Noc: Titans”, „Najczarniejsza Noc: Wonder Woman”, „Najczarniejsza Noc: Atom i Hawkman”, „Nieopowiedziane Historie Najczarniejszej Nocy”.

W czasie Runu Johns’a mają miejsce dwa wielkie wydarzenia dotykające całe Uniwersum, które opcjonalnie można przeczytać, czyli „Nieskończony Kryzys” zapowiedziany przez Egmont (jego akcja dzieje się w okolicach zeszytów 7-8 serii „Green Lantern v4” oraz „Final Crisis” od grupy  Comics Flying Circus (jego akcja dzieje się mniej więcej po „Wojnie Korpusu Sinestro”). Jednak lektury „Kryzysów” nie zalecam osobom, które nieobeznanym ze światem DC ani osobom, które nie czytały nic z Ligi Sprawiedliwości ).

Lekturę Runu Geoffa Johns’a należy rozpocząć od cudownego komiksu „Green Lantern Odrodzenie” (jest to mój ulubiony komiks, niezwykle wzruszający – zawsze jak czytam moment wskrzeszenia Hala Jordana,  to mam łzy w oczach).

Kolejność czytania następnych zeszytów jest następująca:

„Green Lantern: zeszyty 1-6”
„Green Lantern Corps: Recharge”
„Green Lantern: zeszyty 7-13”
„Green Lantern Corps: zeszyty 1-6”
„Ion – Strażnik Wszechświata”
„Green Lantern Corps: zeszyty 7-9”
„Green Lantern: zeszyty 14-20”
„Green Lantern Corps: zeszyty 10-13”

W tym momencie ma miejsce wielkie wydarzenie jakim jest „Wojna Korpusu Sinestro” (doskonały Event, czyta się to naprawdę rewelacyjnie).

Kolejność czytania poszczególnych zeszytów po wojnie jest następująca:

„Green Lantern: zeszyty 26-28”
„Green Lantern Corps: zeszyty 20-28”
„Green Lantern: zeszyty 36-38”
„Green Lantern Corps: zeszyty 29-32”

Teraz ma miejsce kolejny wielki Event „Najczarniejsza Noc”, który należy czytać wg następującej kolejności:

WSTĘP DO NAJCZARNIEJSZEJ NOCY:
„Green Lantern Corps: zeszyty 33-38”

„Green Lantern: zeszyty 39-42”

„Najczarniejsza Noc: opowieści korpusów” 

NAJCZARNIEJSZA NOC:
„Green Lantern: zeszyt 43”
„Najczarniejsza Noc: zeszyty 0-1”
„Green Lantern: zeszyt 44”
„Green Lantern Corps: zeszyt 39”
„Najczarniejsza Noc: zeszyt 2”
„Green Lantern: zeszyt 45”
„Green Lantern Corps: zeszyt 40”
„Najczarniejsza Noc: Titans”
„Najczarniejsza Noc: zeszyt 3”
„Green Lantern: zeszyt 46”
„Green Lantern Corps: zeszyt 41”
„Najczarniejsza Noc: zeszyt 4”
„Green Lantern: zeszyty 47-48”
„Najczarniejsza Noc: Wonder Woman 1”
„Green Lantern Corps: zeszyt 42”
„Najczarniejsza Noc: zeszyt 5”
„Green Lantern: zeszyt 49”
„Najczarniejsza Noc: zeszyt 6”
„Najczarniejsza Noc: Wonder Woman 2-3”
„Green Lantern: zeszyt 50-51”
„Najczarniejsza Noc: Atom i Hawkman”
„Green Lantern Corps: zeszyty 43-45”
„Najczarniejsza Noc: zeszyt 7”
„Green Lantern Corps: zeszyt 46”
„Green Lantern: zeszyt 52”
„Najczarniejsza Noc: zeszyt 8”
„Nieopowiedziane Historie Najczarniejszej Nocy”
„Green Lantern Corps: zeszyt 47”

Na razie to wszystko co zostało przetłumaczone – na ciąg dalszy Runu Johns’a trzeba poczekać aż grupa Comics Flying Circus opracuje następne zeszyty.

Po zakończeniu „Najczarniejszej Nocy” opcjonalnie można przeczytać serię „Action Comics Paula Cornella” (także od grupy Comics Flying Circus), która koncentruje się na dalszych losach Lexa Luthora (chwilowo pojawia się Korpus Pomarańczowy). Więc jeśli jesteś ciekawy jak na Lexa wpłynęło wydarzenie Najczarniejszej Nocy to sięgnij po tą serię (jest całkiem niezła).

Dodatkowo można też przeczytać artykuł poświęcone całemu Runowi Geoffa Johnsa na bardzo fajnej stronie DCManiak: „Podsumowanie ery Geoffa Johnsa”. Ponadto na stronie Klubu Światu Komiksu pojawił się artykuł będący wprowadzeniem dla nowych czytelników do serii „Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni”. Artykuł znajdziecie tutaj. Jednak nie trzeba tych tekstów czytać by odnaleźć się w kolejnej serii bo jest ona pisana w taki sposób by nowi czytelnicy ogarnęli o co chodzi. Dlatego zalecam by od razu po lekturze „Najczarniejszej Nocy” przejść do serii z Odrodzenia.

 

NEW52 ORAZ DC ODRODZENIE

Przygody Korpusu z New52 nie zostały przetłumaczone ale jeśli podobał ci się Run Geoffa Johnsa to zachęcam Cię do przeczytania „Ligi sprawiedliwości” z New52 ponieważ pisał ją właśnie Johns (seria ta należy do jednej z ciekawszych jego autorstwa). Artykuł poświęcony Lidze znajdziecie tutaj.

Jeśli zaś idzie o serię z Odrodzenie czyli „Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni” to na razie wydano tom 1 („Prawo Sinestro”), tom 2 („Światło w butelce”) i tom 3 („Poszukiwanie nadziei”), a tom 4 („Rozłam”) ukaże się w grudniu.

Reklamy
%d blogerów lubi to: