JAK ZACZĄĆ CZYTAĆ HARLEY QUINN

Po filmie „Suicide Squad” postać Harley Quinn stała się bardziej popularna, co zaowocowało wydawaniem komiksowej serii poświęconej tej postaci. Czy jednak wydawana przez Egmont seria z Odrodzenia jest dobrym miejscem na rozpoczęcie swoich przygód z postacią Harley? Nie bardzo. Dlatego w tym krótkim artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: Jak zacząć czytać komiksy poświęcone Harley Quinn.

Chronologicznie pierwszym komiksem po jaki należałoby sięgnąć jest wydany w Wielkiej Kolekcji Komiksów DC „Preludia i fantazje” (17 tom kolekcji). Jednak tom ten jest częścią konkretnego runu (a ciągu dalszego po polsku nie ma i raczej nie będzie) i dlatego nie wydaje mi się on dobrą pozycją na początek. Jeśli bardzo interesuje Cię postać Harley, to opcjonalnie możesz sięgnąć po ten tom gdzieś na końcu drogi albo go całkowicie pominąć.

 

NEW 52 (W POLSCE NOWE DC):

Gdzie zatem zacząć czytać? Moim zdaniem w linii wydawniczej New52, ale nie od serii „Harley Quinn”, tylko od serii „Sucide Squad”. Nie chodzi tu jednak o dwa tomy wydane przez Egmont, gdyż tom pierwszy wydany przez Egmont jest tak naprawdę tomem czwartym tej serii. Z niewiadomych mi przyczyn Egmont pominął pierwsze 3 tomy (czyli zeszyty 0-19), a tom 4 wydał jako 1. Na szczęście grupa Grumik zrobiła skanlacje pierwszych tomów, dzięki czemu z ich strony można pobrać zeszyty 0-19 i to od nich należy rozpocząć lekturę „Sucide Squad”. Właśnie te zeszyty wydają mi się najlepszym momentem na rozpoczęcie lektury przygód Harley, gdyż jej postać odgrywa bardzo ważną rolę i poświęcono jej sporo czasu. Dodatkowo, zeszyty 6-7 zawierają retrospekcje poświęcone genezie Harley, a zeszyty 14-15 w doskonały sposób pokazują jak wygląda toksyczny związek Harley z Jokerem (zeszyty te są tie-inem do komiksu „Batman: Śmierć rodziny”, który opcjonalnie można w tym momencie przeczytać – choć jest to komiks poświęcony postaci Batmana i Jokera, to warto po niego sięgnąć, gdyż jest znakomity, a w epizodzie pojawia się tam postać Harley).

Jeśli spodobały Ci się zeszyty serii „Suicide Squad” przetłumaczone przez Grumik, to po ich lekturze możesz sięgnąć do dwóch tomów wydanych przez Egmont (nie są one jednak konieczne, gdyż postać Harley odgrywa tu już nieco mniejszą rolę, więc jeśli poprzednie zeszyty niezbyt Ci się podobały, to te dwa tomy możesz spokojnie pominąć).

Następna w kolejce będzie już seria z New52 poświęcona Harley, która składa się z 6 tomów wydanych przez Egmont:
„Harley Quinn Tom 1: Miejska gorączka”
Harley Quinn Tom 2: Zamotana”
Harley Quinn Tom 3: Cmok, cmok, bang, dziab”
„Harley Quinn Tom 4: Do broni”
Harley Quinn Tom 5: Joker nie śmieje się ostatni”
Harley Quinn Tom 6: Cała w czerni, bieli i czerwieni”.

 

DC REBIRTH CZYLI ODRODZENIE:

Dopiero po przeczytaniu serii z New52 można przejść do serii z Odrodzenia (gdyż seria z Odrodzenia kontynuuje wątki rozpoczęte w serii z New52). Serię tworzy 5 tomów (Egmont na razie wydał 4, a tom 5 został zapowiedziany na sierpień):
– „Harley Quinn Tom 1: Umrzeć ze śmiechem”
– „Harley Quinn Tom 2: Joker kocha Harley”
– „Harley Quinn Tom 3: Krwiste mięso
– „Harley Quinn Tom 4: Niespodzianka”
– „Harley Quinn Tom 5: Głosuj na Harley

Dodatkowo, jeśli podobała ci się seria „Suicide Squad” z New52, to możesz sięgnąć do serii z Odrodzenia – Egmont wydał 6 tomów („Czarne więzienie”, „Przy zdrowych zmysłach”, „Płonąca Baza”, „Ziemianie w ogniu”, „Zabij swoich bliskich” i „Tajna historia Oddziału Specjalnego X”) oraz crossover „Liga Sprawiedliwości kontra Suicide Squad”. Jeśli jednak seria „Suicide Squad” z New52 nie przypadła Ci do gustu, to seria z Odrodzenia też Ci się nie spodoba, bo prezentuje podobny poziom (więc śmiało ją sobie podaruj).

Jeśli chcesz czytać zarówno serię „Harley Quinn” oraz „Sucide Squad” chronologicznie to kolejność czytania tych serii w Odrodzeniu jest następująca (choć można te serie czytać niezależnie od siebie, bo w żaden sposób się ze sobą nie łączą):

„Suicide Squad Tom 1: Czarne więzienie”
„Suicide Squad Tom 2: W obłąkanym rytmie”
„Liga Sprawiedliwości Kontra Suicide Squad”
„Harley Quinn Tom 1: Umrzeć ze śmiechem”
„Harley Quinn Tom 2: Joker kocha Harley”
„Suicide Squad Tom 3: Płonąca baza”
„Harley Quinn Tom 3: Krwiste mięso” 
„Harley Quinn Tom 4: Niespodzianka”
„Suicide Squad Tom 4: Ziemianie w ogniu”
„Suicide Squad Tom 5: Zabij swoich bliskich”
– „Harley Quinn Tom 5: Głosuj na Harley”
– „Suicide Squad Tom 6: Tajna historia oddziału specjalnego”

To są już wszystkie komiksy poświęcone postaci Harley Quinn dostępne po Polsku – obecnie nie ma żadnych planów ani zapowiedzi na wydanie innych tomów ani przez wydawnictwa ani przez grupy translacyjne.

%d blogerów lubi to: