Jak zacząć czytać Hulka

Pomimo, że Hulk należy do najbardziej rozpoznawanych superbohaterów Marvela, to do tej pory nie doczekaliśmy się żadnej regularnej serii wydawanej w Polsce poświęconej tej postaci. Jedyne komiksy poświęcone zielonemu potworowi jakie zostały wydane w języku polskim, to pojedyncze tomy należące do kolekcji komiksowych (plus jeden tom od Egmontu i jeden od Muchy). W tym poradniku prześledzę wszystkie te pozycje układając je chronologicznie odpowiadając na pytanie „Jak zacząć czytać komiksy poświęcone Hulkowi”.

 

GENEZY HULKA:

Geneza Hulka, opisana w pierwszym zeszycie, została zawarta w 83 tomie Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Tom ten został zatytułowany „Początki Marvela: Lata sześćdziesiąte”, gdyż zbiera pierwsze zeszyty wszystkich serii, które Marvel zaczął wydawać w latach 60-tych (w tym także pierwszy zeszyt serii Incredible Hulk”). Oczywiście sam pierwszy zeszyt zawiera w sobie tylko jedną króciutką historię, ale moim zdaniem warto nabyć ten tom, by zobaczyć jak zaczynały się wszystkie najstarsze serie Marvela i jak bardzo różnią się tamte komiksy od nowszych. Dodatkowo w tym tomie znajduje się pierwszy zeszyt serii „Avengers”, w którym także występuje postać Hulka.

Ponadto, Mucha Comics wydało bardzo fajny tom „Hulk Szary”, który jest nowym spojrzeniem na genezę Hulka. I to jest chyba najlepszy moment na początek lektury przygód tej postaci, ponieważ niniejszy tom daje nam nie tylko możliwość zapoznania się z genezą Hulka, ale także przedstawia nam najważniejsze postacie związane z postacią Bruca Bannera.

 

KOMIKSY DO „PLANETY HULKA”:

Kolejnym tomem jaki został wydany w ramach WKKM jest „Hulk: Potwór na wolności” (tom 78). Tom jest bezproblemowo dostępny na Allegro w normalnych cenach, więc można go nabyć, ale nie zalecam tego osobom, które nie lubią starszych komiksów. Jest to typowy komiks z lat 60-tych ze standardową historią, która niestety trochę się już zestarzała (choć da się to bezboleśnie czytać). Jeśli więc nie przepadasz za starszymi komiksami, to śmiało tę pozycję sobie podaruj, a jeśli chcesz przeczytać wszystko co jest dostępne o przygodach Hulka, to pewnie i tak do niego sięgniesz.

O wiele lepiej prezentuje się inny tom wydany w WKKM, czyli pochodzący z lat 70-tych „Hulk: W sercu atomu” (tom 93). Niewątpliwie jest to bardzo oryginalna historia o Hulku i moim zdaniem warto do niej sięgnąć nawet jeśli ktoś nie lubi starszych komiksów (bo w tym komiksie poznajemy Hulka z zupełnie innej strony). Tom jest bezproblemowo dostępny na Allegro.

Ponadto, w latach 70-tych Marvel powołał do życia nową grupę – Defenders, w skład której wszedł właśnie Hulk oraz Doktor Strange, Namor i Silver Surfer. W WKKM ukazały się dwa tomy o tej drużynie: „Defenders: dzień Defenders” (tom 104) o powstaniu nowej ekipy oraz „Wojna Avengers z Defenders” (tom 112) o starciu nowej drużyny z Avengers. Jeśli więc lubisz komiksy z lat 70-tych i interesują Cię wspólne przygody Hulka i innych bohaterów, to warto sięgnąć po te pozycje (obie można znaleźć na Allegro).

Kolejne dwa tomy wydane w Polsce pochodzą z lat 90-tych. Pierwszym z nich jest bardzo ciekawa historia „Hulk: Niemy Krzyk” (7 tom WKKM – dostępny na Allegro), która jest naprawdę warta przeczytania. Drugim tomem z tego okresu jest komiks zatytułowany po prostu „The Incredible Hulk”, a wydany przez nieistniejące już wydawnictwo TM-Semic (jako Mega Marvel tom). Nie jest to może tak dobry komiks jak poprzedni, ale także czyta się go całkiem fajnie, więc warto się z nim zapoznać.

Kolejnym komiksem wydanym w naszym kraju jest tom „Hulk: Psy Wojny” (5 tom kolekcji Superbohaterowie Marvela). Moim zdaniem, jest to kolejny tom po który warto sięgnąć, gdyż czyta się go bardzo przyjemnie. Dodatkowo, w końcowych dodatkach znajduje się streszczenie całej historii Hulka (zresztą jak w każdym tomie tej kolekcji), dzięki czemu można poznać losy Doktora Bennefa i jego zielonego alter ego, których nie przeczytamy po polsku.

Chronologicznie w tym miejscu należy umieścić trzy historie, które wydało nieistniejące już wydawnictwo Mandragora: „Banner”, „Wolverine/Hulk” oraz „Hulk/Wolverine: 6 godzin”. Każdy z tych komiksów kompletnie różni się od pozostałych, więc trudno stwierdzić komu który komiks polecić. „Banner” skupia się na psychologii doktora Bruca Bannera, „Wolverine/Hulk” to surrealistyczna historia na granicy jawy i snu, natomiast „Hulk/Wolverine: 6 godzin” to typowy akcyjniak z Hulkiem i Wolverinem w rolach głównych. Ze względu na ogromną różnorodność tych pozycji radziłbym sprawdzić wszystkie i wybrać te, które akurat trafią w dany gust.

Mniej więcej w tym miejscu można sięgnąć do zbioru kilku historii, które wydał Egmont w tomie „Hulk: Koniec i inne opowieści” (choć tak naprawdę można ten zbiór przeczytać w dowolnym momencie). Dwie pierwsze historie dzieją się w alternatywnych przyszłościach (i są naprawdę bardzo dobre), a trzecia w normalnym uniwersum. Zdecydowanie polecam te wydania (zwłaszcza tytułowy „Koniec”, jest po prostu rewelacyjny).

W kolekcji Superbohaterowie Marvela wyszedł jeszcze jeden tom poświęcony przygodom Defenders (to 23 – „Defenders nie do obronienia”), w którym także występuje Hulk, ale jest to naprawdę kiepski komiks, więc lepiej o nim zapomnieć.

 

„PLANETA HULKA”
ORAZ „WIELKA WOJNA HULKA”

„Planeta Hulka” i Event „Wielka Wojna Hulka” to bez wątpienia najlepsze komiksy poświęcone Hulkowi jakie Marvel kiedykolwiek wydał. Dodatkową zaletą jest to, że można te pozycje śmiało czytać bez lektury wcześniejszych losów Hulka. Jeśli nie lubisz starszych komiksów, albo chcesz przeczytać tylko to co najlepsze, to należy sięgnąć do tych pozycji.

Na początku czytamy „Planet Hulk – Prolog” przetłumaczony przez grupę Comics Flying Circus, a potem sięgamy do dwóch tomów „Planety Hulka” wydanych w WKKM (tomy 23 i 30).

Po zapoznaniu się z „Planetą Hulka” należy sięgnąć do tomu „Wielka Wojna Hulka”, który został wydany w 51 numerze WKKM oraz tie-inów, które przetłumaczyła grupa Comics Flying Circus. Jak czytać „Wielką Wojnę Hulka” z tie-inami? Można najpierw przeczytać samą serię podstawową, a potem zająć się tie-inami, albo czytać równolegle serię ze wszystkimi tie-inami.

Jednak moim zdaniem lepsze będzie inne rozwiązanie: przeczytać serię podstawową z ważniejszymi tie-inami, a resztę tie-inów na końcu. Dlaczego tak? Ponieważ niektóre tie-iny są bardzo związane z główną serią i samą osobą Hulka (głównie zeszyty serii „Incredible Hulk”), a inne dotyczą przygód innych postaci i grup niekoniecznie związanych z samym wątkiem Hulka (po prostu opisują przygody różnych bohaterów w czasie Wojny Hulka, a czytanie ich w trakcie Eventu odciąga nas od jego treści).

Zatem, jednocześnie z główną serią polecam czytać następujące tie-iny:
Incredible Hulk – jest to seria poświęcona Hulkowi;
World War Hulk Prologue: World Breaker #1 – prolog Eventu;
World War Hulk: X-Men #1-3 – opisują starcie Hulka z członkami drużyny X-Men;
World War Hulk: Gamma Corps #1-4 – poświęcone są drużynie stworzonej do walki z Hulkiem (co prawda duża część dotyczy samej drużyny, ale wszystkie postacie są bardzo mocno związane z Hulkiem).

Opcjonalnie razem z serią podstawową możesz sięgnąć do poniższych tie-inów (jeśli ich treść Cię zainteresuje, to przeczytaj je w trakcie eventu, jeśli nie, to po jego zakończeniu):
Ghost Rider #12-13 – zeszyt 13 opisuje starcie Hulka z Ghost Riderem, ale zeszyt 12 poświęcony jest przygodom samego Ghost Ridera podczas początku Wojny Hulka;
Niereformowalny Ant-Man #10 – tylko niewielka część zeszytu opisuje spotkanie z Hulkiem, reszta skupia się na samym Ant-Manie (czytanie tego zeszytu zalecam tylko tym, którzy czytają serię „Niereformowalny Ant-Man”);
Iron Man: Director of S.H.I.E.L.D. #19-20 – zeszyt 19 opisuje 1 zeszyt eventu z perspektywy Iron Mana, a zeszyt 20 opisuje sytuację w S.H.I.E.L.D. po walce Iron Mana z Hulkiem.

Natomiast poniższe tie-iny zalecam czytać na koniec:
World War Hulk: Front Line #1-6 – pokazuje nastroje społeczne i reakcje ludzi na Wojnę Hulka oczami dziennikarzy;
Avengers: The Initiative #4-5 – losy rekrutów na nowych superbohaterów w czasie eventu (jednak przed lekturą warto sięgnąć do pierwszych zeszytów serii przetłumaczonych także przez Comics Flying Circus);
– Heroes for Hire #11-15 – przygody zespołu mniej znanych bohaterów w czasie Wojny Hulka;
– Punisher War Journal #12 – krótka przygoda Punishera w czasie eventu.

Teraz opiszę jak, moim zdaniem, najlepiej przeczytać „Wielką Wojnę Hulka” z wybranymi tie-inami:
– najpierw czytamy „Incredible Hulk #106” oraz „World War Hulk Prologue: World Breaker #1”;
– potem początek „World War Hulk #1” (do rozmowy z Sentrym);
– następnie „World War Hulk: X-Men #1-3″ oraz „World War Hulk: Gamma Corps #1-4”;
– teraz kończymy pierwszy i czytamy drugi zeszyt „World War Hulk”;
– potem „Incredible Hulk #107-108” i połowę „World War Hulk #3” (do końca ataku armii);
– następnie „Incredible Hulk #109-110”, całą resztę „World War Hulk” oraz „Incredible Hulk #111”.

 

KOMIKSY PO „WIELKIEJ WOJNIE HULKA”:

Niestety w języku polskim nie wiele jest dostępnego materiału, którego akcja dzieje się po zakończeniu eventu „Wojna Wielka Hulka”. Grupa Grumik przetłumaczyła pojedynczy zeszyt „Giant-Size: Incredible Hulk”, który warto przeczytać. Ponadto w WKKM wydano dwa tomy: „Hulk: Spalona Ziemia” (tom 94) oraz „Hulk: Rozdarty” (tom 134).

Co do „Spalonej Ziemi”, to raczej nie jest to tom warty polecenia. Nie jest to kiepski komiks (czyta się go całkiem nieźle), ale widać, że jest to część większej historii, trochę wyrwana z kontekstu. Ponadto, w tomie tym główną rolę odgrywa nie sam Hulk, ale Red Hulk, którego geneza i cała historia opisane są jedynie we wstępie do tomu (stąd to odczucie czytania czegoś wyrwanego z kontekstu). Biorąc to pod uwagę, nie widzę sensu czytania tego tomu.

Warto natomiast sięgnąć do komiksu „Hulk: Rozdarty”, którego nie tylko czyta się bardzo dobrze, ale jest wręcz naszpikowany świeżymi i oryginalnymi pomysłami (a oprócz tego stanowi spójną i zamkniętą całość). Szczerze polecam.

Ostatnim dostępnym komiksem po polsku jest wydany przez Egmont tie-in do Eventu „Grzech Pierworodny”, zatytułowany „Grzech Pierworodny: Hulk kontra Iron Man” (w ramach linii wydawniczej Marvel Now). Sam „Grzech Pierworodny” jest bardzo ciekawym Eventem, ale postać Hulka nie odgrywa tam większej roli, więc jeśli interesują Cię wyłącznie przygody Hulka, to możesz go pominąć. Warto natomiast sięgnąć do tomiku „Grzech Pierworodny: Hulk kontra Iron Man”, który oprócz tytułowego starcia Hulka z Iron Manem odkrywa nowe tajemnice z genezy samego Hulka. Komiks ten czyta się bardzo fajnie, więc szczerze polecam.

 

To już wszystkie komiksy poświęcone Brusowi Bannerowi i jego zielonemu alter-ego jakie zostały wydane w języku polskim.

Komiksy nieistniejących już wydawnictw TM Semic i Mandragora oraz skanlacje można znaleźć na moim chomiku:

http://chomikuj.pl/maragast/Marvel+Comics/Hulk

%d blogerów lubi to: