Jak zacząć czytać Kpt. Marvela & Warlocka & Thanosa

Jeśli idzie o dorobek Marvela w latach 60, 70 i 80, to zdecydowanie warte polecenia są wielkie sagi kosmiczne kręcące się wokół takich postaci jak Kapitan Marvel, Warlock oraz Thanos (zebrałem te postacie razem, gdyż ich przygody się przeplatają).

Pomimo upływy lat, komiksy o przygodach tych postaci są warte uwagi i godne polecenia, a każdy, kto interesuje się choć trochę Marvelem, powinien je znać (zresztą są to przede wszystkim świetne komiksy i dlatego zachęcam do ich przeczytania).

Przygody tych postaci są zebrane w 6 tomach:

– „Avengers: Wojna Kree ze Skrullami” – WKKM 107
– „Życie i śmierć Kapitana Marvela (część 1)” – WKKM 77
– „Życie i śmierć Kapitana Marvela (część 2)” – WKKM 81
– „Warlock, część 1” – WKKM 121
– „Warlock, część 2” –
WKKM 123
– „Kapitan Marvel” – SBM 10

Wszystkie tomy z Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela są godne polecenia, a „Kapitan Marvel” z Kolekcji Superbohaterowie Marvela  oceniłbym jako pozycję opcjonalną (w moim odczuciu jest to po prostu komiks nieco gorszy, wiele się nie straci, jak się go pominie, chyba że ktoś chce przeczytać całość).

Jeśli idzie o kolejność czytania, to najpierw należy przeczytać pierwsze 5 zeszytów z Komiksu „Kapitan Marvel” (zeszyty 17-21).

Następnie ma miejsce akcja doskonałego komiksu „Avengers: Wojna Kree ze Skrullami”, w którym wielką rolę odgrywa właśnie Kapitan Marvel (jest to zdecydowanie najlepszy komiks Avengers z lat 60, 70 i 80-tych wydany w WKKM). Atutem komiksu jest doskonały wstęp wyjaśniający pochodzenie i wcześniejsze losy kapitana Marvela, tak więc osoby, które odpuszczą sobie tom „Kapitan Marvel”, powinny bez problemu połapać się w całej historii.

Po lekturze tego doskonałego tomu, niech osoby, które zdecydowały się kupić „Kapitana Marvela”, przeczytają kolejne dwa zeszyty (czyli 22-23).

Kolejnymi komiksami są „Życie i śmierć Kapitana Marvela (część 1 i 2)”, które są tak samo dobre jak „Avengers: Wojna Kree ze Skrullami”. Jest to wspaniała kosmiczna Saga, w której po raz pierwszy Avengers razem z Kapitanem Marvelem stają do walki z nowym wrogiem – Thanosem.

Drobna uwaga odnośnie kolejności czytania: w drugiej połowie części drugiej jest historia zatytułowana „Śmierć Kapitana Marvela” – nie należy jej czytać teraz, tylko na sam koniec.

Następnie, po raz ostatni wracamy do tomu „Kapitana Marvela” i czytamy dwa ostatnie zeszyty.

Teraz czas na lekturę obu tomów „Warlocka”. W moim odczuciu jest to seria nieco gorsza niż poprzednie, ale wciąż jest to komiks na wysokim poziomie, z którym warto się zapoznać. W tomie pierwszym Warlock spotyka się z Thanosem, a w epickim finale tomu drugiego połączone siły Avengers, Kapitana Marvela i Warlocka stają do decydującej walki z Thanosem (przynajmniej na razie).

Na koniec, jako zwieńczenie całej serii, należy przeczytać „Śmierć Kapitana Marvela” z drugiej części komiksu „Życie i śmierć Kapitana Marvela”.

%d blogerów lubi to: