JAK ZACZĄĆ CZYTAĆ NIGHTWING’A

Wśród wydawanych przed Egmont pozycji z linii wydawniczej DC Odrodzenia po raz pierwszy w Polsce znalazły się przygody Nightwinga. Czy jednak seria z Odrodzenia jest dobrym momentem na rozpoczęcie lektury przygód Dicka Graysona? Nie bardzo, ponieważ początek serii jest kontynuacją wątków rozpoczętych we wcześniejszych pozycjach z New52. Dlatego w tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: Jak zacząć czytać Nightwinga?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że przygody Dicka Graysona są bardzo ściśle związane z przygodami Batmana, więc konieczne jest sięgnięcie przynajmniej do niektórych komiksów z Mrocznym Rycerzem. W tym poradniku nie będę wskazywał wszystkich komiksów z Batmanem, w których pojawił się Dick Grayson, tylko te ważniejsze (z dwóch powodów: po pierwsze, jest ich za dużo, a po drugie, w niektórych odgrywa małą rolę).

 

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA:
PRZED NIGTWINGIEM

Zanim Dick Grayson został Nightwingiem był pierwszym Robinem. Zatem jeśli interesują Cię tylko komiksy z Nightingiem, to możesz pominąć ten akapit i przejść do następnego. Natomiast, jeśli chcesz poznać wszystkie pełne przygody Dicka Graysona, jeśli chcesz przeczytać komiks, w którym Dick zostaje Robinem, to należy sięgnąć do dwóch znakomitych komiksów: „Długie Halloween” i „Mroczne zwycięstwo”. Co prawda Dick pojawia się dopiero w „Mrocznym Zwycięstwie”, ale komiks ten kontynuuje wątki z „Długiego Halloween”, więc trudno byłoby czytać go osobno. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obydwie pozycje są jednymi z najlepszych komiksów DC, więc zdecydowanie warto po nie sięgnąć.

Komiks, który przedstawia przygody Dicka jako Robina nosi tytuł „Robin: Rok Pierwszy” i został wydany w Wielkiej Kolekcji Komiksów DC (tom 26). Opcjonalnie można przeczytać drugą część, czyli „Batgirl: Rok Pierwszy” (tom 32), którego główną bohaterką jest Barbara Gordon, jednak Robin także odgrywa tu ważną rolę. Trzecia część, „Nightwing: Rok Pierwszy”, przedstawia historię jak Dick przestał pełnić funkcję Robina i przyjął postać Nightwinga, ale niestety pozycja ta nie została wydana w Polsce.

 

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA:
DICK GRAYSON JAKO BATMAN

Należy także wspomnieć, że przez pewien czas Dick Grayson zastępował Batmana. O przygodach Dicka jako Batmana można przeczytać w rewelacyjnej serii „Batman i Robin vol. 1” (którą tłumaczy grupa Comics Flying Circus) oraz doskonałym komiksie „Mroczne Odbicie” (wydany przez Egmont). Obie pozycje są nie tylko jednymi z najlepszych komiksów o przygodach Dicka, ale także jednymi z najlepszych o przygodach Batmana. Ponadto obie serie w fajny sposób pokazują jak całkiem inną postacią jest Batman w wydaniu Dicka Graysona.

 

NEW 52 I ODRODZENIE

Lekturę przygód Nightinga należy rozpocząć od serii „Nightwing” z New52, której część przetłumaczyła grupa Grumik, a dokładnie od zeszytów 0-7 (tylko zeszyt 7 najlepiej przeczytać bez rozmowy z Batmanem na ostatnich stronach). Następnie należy sięgnąć do dwóch pierwszych komiksów z serii Batman („Trybunał Sów” i „Miasto Sów”). Co prawda są to przygody Batmana, lecz są niezwykle ważne, gdyż wprowadzają tytułowy Trybunał Sów, z którym Nihtwing zmierzy się w późniejszych komiksach. W trakcie czytania „Miasta Sów” należy przeczytać zeszyty 8-9 serii „Nightwing” (w momencie kiedy rozpoczyna się tzw. Noc Sów).

Grupa Grumik przetłumaczyła także zeszyty 15-16, które łączą się z trzecim tomem Batmana zatytułowanym „Śmierć rodziny”. Opcjonalnie można ten tom przeczytać, gdyż jest on rewelacyjną pozycją (zeszyty 15-16 serii „Nightwing” mają miejsce przed zeszytem „Zamek z kart”).

Niezwykle istotnym wydarzeniem, jakie miało wpływ na Dicka, było odkrycie jego tożsamości podczas eventu „Wieczne zło”. Sam event, choć świetny, to wiąże się z przygodami Ligi Sprawiedliwości, więc nie polecam czytać go osobno, bo można nie zrozumieć wszystkich wątków (jeśli chcesz poznać przygody Ligi Sprawiedliwości z New52, to sprawdź ten artykuł).

Wiedząc, że ukryta tożsamość Dicka została ujawniona, można przejść do serii „Grayson” (serię tłumaczy grupa Comics Flying Circus), która kontynuuje ten wątek. Dalsze przygody Dicka Graysona przedstawia rewelacyjna seria „Wieczni Batman i Robin” oraz niezwykle ważny komiks „Wojna Robinów” (to właśnie wątki z tego komiksu kontynuuje pierwszy tom serii z Odrodzenia).

 

Po przeczytaniu wyżej wymienionych pozycji można już przejść do serii z Odrodzenia. Na początek czytamy tom pierwszy serii Nightwing („Lepszy niż Batman”), po którym opcjonalnie można sięgnąć po crossover „Batman: Noc ludzi potworów”, w którym Nightwing wraz z Batmanem i jego sprzymierzeńcami toczą walkę z wielkimi potworami w obronie Gotham (ciekawy pomysł, warto sprawdzić).

Następnie czytamy już po kolei tom 2 („Bludhaven”), 3 („Nigthwing musi umrzeć”) oraz 4 („Starzy i nowi wrogowie”) – warto w tym miejscu wspomnieć, że polskie wydanie tomu 4 zawiera w sobie 4 i 5 tom wydania oryginalnego (z powodu, że 4 tom jest „podwójny” to jest droższy ale jego objętość jest dwa razy większa).

Niestety po tomie czwartym Egmont zakończył wydawanie serii poświęconej Nightwingowi (choć pocieszające jest to, że w tych czterech tomach został zamknięty cały Run Tima Selley’a więc otrzymujemy kompletną historię).

%d blogerów lubi to: