Jak zacząć czytać Spider-Man’a Cz. 2

Oto druga część poradnika „Jak zacząć czytać Spider-Man’a”, w którym skupię się na seriach wydawanych od początku doskonałego Runu Josepha Michaela Straczynskiego (przez wielu uważanego za najlepszy). Jeśli zatem nie chcesz czytać starszych komiksów (bo faktycznie część z nich bardzo się zestarzała) i interesują Cię wyłącznie bardziej współczesne przygody Spider-Mana, to Run Straczynskiego jest najlepszym miejscem na początek lektury przygód Spider-Mana. Jeśli jednak chcesz poznać wszystkie przygody Spider-Mana dostępne po polsku, to sięgnij najpierw do pierwszej części artykułu  (znajdziesz ją tutaj), a dopiero potem do tej.

Jeśli zaczynasz przygodę ze Spider-Manem od tego momentu, to zanim przejdziesz do samej serii, warto najpierw przeczytać streszczenie dotychczasowych przygód Spider-Mana zawarte w pierwszym tomie kolekcji Superbohaterowie Marvela.

Ponadto, jako początek przygód ze Spider-Manem można przeczytać krótką serię (8 zeszytów) „Marvel Age Spider-Man” dostępną na stronie grupy Comisc Flying Cirkus. Jest to początek działalności Spider-Mana opowiedziany na nowo.

 

RUN JOSEPHA M. STRACZYNSKIEGO:

Run Straczynskiego zaczyna się od dwóch rewelacyjnych komiksów: „Powrót do domu” (wydany w 1. tomie WKKM) oraz „Wyznania” (48. tom WKKM). Pomiędzy tymi tomami ma miejsce zeszyt specjalny „Amazing Spider-Man – 11 września” (przetłumaczony przez grupę Comisc Flying Cirkus), ale moim zdaniem lepiej przeczytać go po „Wyznaniach”.

Następne w kolejce są zeszyty 46-57 serii „Amazing Spider-Man v2”, które zaczęły się ukazywać na stronie Translacje T&Ma. W momencie kiedy to piszę ukazał się tylko zeszyt 46, ale warto śledzić ten projekt, by po jego zakończeniu doczytać te zeszyty.

Teraz czytamy historię „Wszystkiego Najlepszego” z pierwszego tomu kolekcji Superbohaterowie Marvela (moim zdaniem nie jest ona tak dobra jak „Powrót do domu” i „Wyznania”, ale też warto ją przeczytać). W trakcie historii „Wszystkiego Najlepszego” nastąpiła zmiana numerowania zeszytów – powrócono do starej numeracji. Zeszyt 59 vol.2 jest jednocześnie 500 zeszytem całej serii (jak dodamy wszystkie zeszyty vol.1 do 59 zeszytów vol.2), więc to normalne, że w Vol. 2 po rozdziale 58 następuje zeszyt 500 (nie brakuje tu żadnych zeszytów, po prostu Marvel zmienił numerację, co robi dość często).

Mniej więcej w tym momencie możemy przeczytać poboczną historię Spider-Man: Niebieski” (WKKM 33 oraz Mucha Comics), która co prawda nie jest autorstwa Straczynskiego, ale jest uznawana za jeden z najlepszych komiksów o Spider-Manie jaki Marvel wydał (Peter wspomina tu początek swojej działalności i początek związku z Gwen Stacy). Szczerze polecam.

W dalszej kolejności przechodzimy do dwóch świetnych historii (chociaż ta druga jest trochę kontrowersyjna, to jednak czyta się ją bardzo dobrze), które znajdziecie na stronie Comisc Flying Cirkus, czyli: „Spider-Man: Księga Ezekiela” oraz „Spider-Man: Grzechy przeszłości”.

W trakcie trwania runu Straczynskiego były wydawane także inne serie, których akcja dzieje się pomiędzy poszczególnymi zeszytami serii głównej, więc także tutaj je uwzględnię. Jedną z takich serii jest mroczna historia „Marvel Knights Spider-Man. W Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela wydano dwa tomy: Śmiertelna trwoga (tom 62) oraz Jadowity (tom 67), a tom trzeci znajdziecie na stronie Comisc Flying Cirkus (pod „Marvel Knights Spider-Man). Drugą taką serią, także przetłumaczoną przez grupę  Comisc Flying Cirkus, jest „Spectacular Spider-Man”. Obie serie bardzo fajnie się czyta, więc polecam przeczytanie ich w tym momencie.

Również w tym momencie mają miejsce dwie historie związane z symbiontem Venoma, w których poznajemy nowy Symbiont – Toxin’a (w obu seriach przewija się postać Spider-Mana). Pierwsza historia to „Venom vs Carnage” (przetłumaczona przez grupę Dany i przyjaciele), a druga to „Toxin” (od grupy Grumik). Zatem, jeśli interesują Cię Symbionty, to warto także te historie przeczytać (nie są długie i czyta się je bardzo przyjemnie).

W szeregach New Avengers:

Przechodząc dalej należy wiedzieć, że w tym czasie Spider-Man zaczął należeć do nowo powstałej drużyny „New Avengers”. Jeśli interesują Cię losy tej drużyny albo chcesz śledzić wszystkie przygody Spider-Mana, także te w drużynie, to możesz w tym miejscu sięgnąć do pięciu tomów bardzo fajnej serii „New Avengers”, które wydało wydawnictwo Mucha Comics (a tom pierwszy ukazał się w WKKM, tom 32). Jeśli jednak interesują Cię wyłącznie solowe przygody Spider-Mana, to po prostu pomiń tę serię.

Jednak o przynależności Petera do drużyny New Avengers warto wiedzieć, ponieważ w tym czasie Spider-Man z rodziną zamieszkał właśnie w rezydencji Avengers, o czym możemy przeczytać w zeszytach 519-520 serii „Amazing Spider-Man” przetłumaczonej przez Luke Trooph (zeszyty te znajdziecie przez stronę Polskiej Sceny Translacyjnej).

Następnie ma miejsce duża, bardzo ważna historia „Spider-Man – The Other” (przetłumaczona przez Comisc Flying Cirkus), która kontynuuje i rozwija wątki zapoczątkowane przez „Powrót do domu” i „Księgę Ezechiela”. Po zakończeniu „The Other”, równo z główną serią „Amazing Spider-Man” Straczynskiego, ukazywały się serie poboczne innych autorów – Friendly Neighborhood Spider-Man” oraz Sensational Spider-Man”. Obie serie przetłumaczyła grupa Comisc Flying Cirkus i obie są naprawdę fajne, dlatego je także warto przeczytać. Chronologicznie po „The Other” należy przeczytać zeszyty 5-10 serii Friendly Neighborhood Spider-Man” oraz zeszyty 23-27 serii Sensational Spider-Man”.

Dodatkowo, mniej więcej w tym miejscu, można sięgnąć do ambitnego komiksu „Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią”, który wydał Egmont. Komiks podejmuje kwestię molestowania seksualnego oraz skutków jakie dotykają ofiary. Jeśli więc lubisz komiksy bardziej ambitne, to warto sięgnąć do tej pozycji, a jeśli interesuje Cię wyłącznie typowe Supehero, to możesz ten komiks odpuścić (choć moim zdaniem zdecydowanie warto go przeczytać).

 „Wojna Domowa” i konsekwencje:

Teraz doszliśmy do czasu, kiedy całym światem Marvela wstrząsnął duży Event „Wojna Domowa”. Event ten miał ogromny wpływ na dalsze losy nie tylko Petera Parkera, ale także jego bliskich, więc zalecam, by w tym momencie przeczytać tom „Wojna Domowa” (zwłaszcza, że z poszczególnymi zeszytami serii „Amazing Spider-Man” przeplatają się zeszyty „Wojny Domowej” – naprawdę trudno mi wyobrazić sobie czytanie dalszych przygód Spider-Mana bez tego Eventu). Jeśli czytasz także serię „New Avengers”, to pod tym linkiem znajdziesz szczegółowy opis jak czytać ten event. Natomiast jeśli czytasz tylko solowe przygody Spider-Mana, to teraz opiszę w jaki sposób najlepiej czytać „Wojnę Domową” wraz z losami Petera Parkera.

Z zeszytami „Wojny Domowej” przeplatają się zeszyty 532-543 serii „Amazing Spider-Man vol. 2” dostępne na stronie Translacje T&Ma oraz „Amazing Spider-Man: Droga do Civil War” od Comisc Flying Cirkus. W trakcie trwania Eventu mają miejsce także wydarzenia z zeszytów 11-16 serii „Friendly Neighborhood Spider-Man” i zeszytów 28-34 serii „Sensational Spider-Man”, ale nie mają one nic wspólnego z treścią „Wojny Domowej” – po prostu są to przygody Spider-Mana, które mają miejsce w trakcie trwania eventu. Zatem, zalecam przeczytanie zeszytów tych serii już po zakończeniu eventu.

A jak czytać sam Event?
– najpierw czytamy „Amazing Spider-Man: Droga do Civil War”;
– potem pierwszy zeszyt „Wojny Domowej” oraz „Amazing Spider-Man 532”;
– następnie drugi zeszyt „Wojny Domowej” i „Amazing Spider-Man 532”;
– po czym sięgamy do trzeciego i czwartego zeszytu „Wojny Domowej” oraz „Amazing Spider-Man 534-535”;
– teraz czytamy piąty zeszyt „Wojny Domowej” i „Amazing Spider-Man 536-537” oraz szósty i siódmy zeszyt „Wojny Domowej”;
– na koniec  „Amazing Spider-Man 538-543” (są to już konsekwencje eventu, które dotykają Petera i jego najbliższych).

Po zakończeniu „Wojny Domowej” czytamy pozostałe zeszyty serii Friendly Neighborhood Spider-Man” oraz Sensational Spider-Man”. Run Straczynskiego kończy bardzo kontrowersyjna historia „Spider-Man: One More Day”, którą znowu przetłumaczyła dla nas grupa Comisc Flying Cirkus.

 

POMIĘDZY STRACZYNSKIM A SLOTTEM:

Po zakończeniu Runu Straczynskiego, a przed początkiem wielkiego Runu Dana Slotta, tylko niewielka ilość przygód Spider-Mana dostępna jest w języku polskim. Ponadto ten czas to także okres „Dark Reign”, czyli mrocznych rządów Normana Osborna w uniwersum Marvela. Opcjonalnie można więc przeczytać historię „Dark Reign Sinister Spider-Man” poświęconą postaci Venoma, a przetłumaczoną przez grupę Comisc Flying Cirkus.

Jeśli zaś idzie o przygody Petera Parkera, to Grupa Grumik przetłumaczyła dwie historie: Amazing Spider-Man: American Son” oraz Amazing Spider-Man: Ponure Łowy”, a grupaComisc Flying Cirkus przetłumaczyła „Amazing Spider-Man 611” (której akcja dzieje się przed „Ponurymi Łowami”).

 

RUN DANA SLOTTA:

Od 2010 roku (od zeszytu 648) główną serię „Amazing Spider-Man” zaczął pisać Dan Slott i pisał ją aż do połowy 2018 roku. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że Run Dana Slotta prezentuje naprawdę wysoki poziom, więc zdecydowanie warto przeczytać go w całości (właściwie „w całości dostępnej po polsku”, bo Egmont cały czas wydaje tę serię – ale pocieszający jest fakt, że biorąc pod uwagę zapowiedzi wydawnictwa, Run Slotta ukaże się do końca).

Run Slotta składa się z kilku części: „Amazing Spider-Man vol. 2 zeszyty 648-700”, „Superior Spider-Man”, „Amazing Spider-Man vol. 3” oraz „Amazing Spider-Man vol. 4”.

„Amazing Spider-Man vol. 2 zeszyty 648-700”

Pierwsza część Runu Slotta jest dostępna na stronie Translacje T&Ma, a w WKKM zostały wydane dwa znakomite tomy zatytułowane „Pajęcza Wyspa” (zdaniem wielu jest to najlepsza część Runu Slotta, kapitalna lektura, po prostu trzeba to przeczytać). Zatem, najpierw czytamy zeszyty 648-665 od T&Ma, potem przechodzimy do „Pajęczej Wyspy” (108 i 117 tom WKKM), a na koniec należy przeczytać zeszyty 674-697 od T&Ma.

Opcjonalnie można w tym miejscu przeczytać komiks „Venom” (64 tom WKKM), który opowiada jak Flash Thomson stał się „Agentem Venomem” (jeśli interesują Cię przygody Flasha, to warto przeczytać ten tom mniej więcej przed „Pajęczą Wyspą”).

Natomiast ostatnie trzy zeszyty serii ”Amazing Spider-Man vol. 2” zostały wydane przez Egmont w tomie „Superior Spider-Man 01: Ostatnie życzenie” (tom ten zatytułowano „Superior Spider-Man”, ponieważ te trzy ostatnie zeszyty serii ”Amazing Spider-Man vol. 2” stanowią bezpośrednie wprowadzenie do kolejnej serii – ”Superior Spider-Man”).

„Superior Spider-Man”

Teraz ma miejsce znakomita seria „Superior Spider-Man”, która jest nie tylko moją ulubioną częścią Runu Slotta, ale i ulubioną częścią przygód Spider-Mana w ogóle – szczerze polecam tę serię.

Całość tworzy w sumie 7 tomów (wspomniane wcześniej Ostatnie życzenie”, „Mój własny najgorszy wróg”, „Kłopoty z głową”, „Nie ma ucieczki”, Zło konieczne”, Superior Venom” i Lud Goblinów”). Całość została wydana przez Egmont, a tomy 1-2 dodatkowo zostały zebrane w 129 tom WKKM.

Ponadto, mniej więcej w trakcie trwania serii „Superior Spider-Man” ma miejsce seria „Scarlet Spider v2”, która w całości dostępna jest na stronie Translacje T&Ma. Jeśli więc ciekawi Cię co się działo ze Scarlet Spider’em po „Pajęczej Wyspie”, to warto sięgnąć po tę serię (jest naprawdę dobra).

„Amazing Spider-Man vol. 3” oraz „Spider-Man 2099”

Po zakończeniuSuperior Spider-Man’a” wraca seria „Amazing Spider-Man”, a w jej trakcie dzieje się akcja innej serii „Spider-Man 2099”. Seria ta jest co prawda pisana przez innego autora, ale moim zdaniem warto także po nią sięgnąć, zwłaszcza że tytułowy Spider-Man z roku 2099 pojawi się w serii głównej.

W jakiej kolejności powinno się czytać te serie? Najpierw pierwszy tom „Amazing Spider-Man’a” („Szczęście Parkera”), potem pierwszy tom „Spider-Man’a 2099” („Nie z tego czasu”), a następnie drugi tom „Amazing Spider-Man’a” („Preludium do Spiderversum”), który wprowadza nas do wielkiego Eventu Spiderversum.

Sam event Spiderversum zawarty jest w trzecim tomie „Amazing Spider-Man’a” („Spiderversum”) i drugim tomie serii „Spider-Man 2099” („Spiderversum”). Ponadto grupa Spider Couple przetłumaczyła wszystkie tie-iny do tego eventu, ale zostały one usunięte z ich strony, dlatego zebrałem je w jednym chomiku (do pobrania tutaj). Teraz postaram się przeprowadzić Cię przez lekturę Spider-Versum z tie-inami w możliwie najlepszy sposób.

Zatem, moim zdaniem Event Spider-Versum najlepiej czytać w ten sposób:
– po lekturze drugiego tomu serii „Amazing Spider-Man” opcjonalnie możesz przeczytać pięć zeszytów „Edge of Spider-Verse” oraz dwa zeszyty „Spider-Verse”. Dlaczego opcjonalnie? Ponieważ te zeszyty nie stanowią treści samego eventu, a przedstawiają różne wariacje Spider-Mana z innych wszechświatów (choć dla wielu to właśnie te wariacje stanowią największą zaletę Spider-Versum, dlatego warto się z nimi zapoznać);
– następnie czytamy zeszyt „Spider-Verse Team-Up #001” i przechodzimy do trzeciego tomu „Amazing Spider-Man’a”;
– mniej więcej w połowie tomu, w momencie kiedy Silk pojawia się na radioaktywnej Ziemi-3145, sięgamy do trzech zeszytów „Spider-Woman”, które pokazują co w tym czasie działo się zarówno z Silk jak i Spider-Woman;
– potem wracamy do trzeciego tomu „Amazing Spider-Man’a” i czytamy go do momentu, kiedy ekipa Spider-Manów pojawia się w bunkrze, gdzie spotykają niespodziewaną postać;
– teraz sięgamy do trzech zeszytów „Scarlet Spiders”, po czym wracamy do trzeciego tomu „Amazing Spider-Man’a” do zeszytu numer 14;
– następnie czytamy 2 i 3 zeszyty „Spider-Verse Team-Up” oraz początek drugiego tomu serii „Spider-Man 2099” (czyli historię łączącą się z Eventem Spiderversum – w momencie kiedy ona się kończy jest napis „Ciąg dalszy w tomie trzecim Amazing Spider-Man’a”);
– na koniec pozostała nam reszta trzeciego tomu „Amazing Spider-Man’a”.

Po zakończeniu Spiderversum czytamy resztę drugiego tomu serii „Spider-Man 2099” oraz czwarty tom serii „Amazing Spider-Man” („Nocna zmiana”).

Dodatkowo, możesz w tym miejscu przeczytać dalsze losy Silk w serii „Silk v.1” (seria została przetłumaczona przez grupę Spider Couple) oraz Spider- Gwen (tom „Spider-Gwen: Ścigana?” ukazał się w 144 tomie WKKM). Ja szczerze obie serie polecam.

 „Amazing Spider-Man vol. 4”

Serie tą Egmont wydaje w linii wydawniczej Marvel 2.0.

 

%d blogerów lubi to: