Jak zacząć czytać Spider-Man’a Cz. 1

Spider-Man należy do najlepiej sprzedających się superbohaterów Marvela, dzięki czemu bardzo dużo jego przygód jest dostępnych w języku polskim. Ze względu na dużą ilość dostępnego materiału, artykuł ten ukaże się w dwóch częściach:

– w części 1. opiszę jak zacząć czytać wydane w Polsce przygody Spider-Mana od początku (czyli od lat 60-tych), mniej więcej do końca lat 90-tych (czyli głównie serie Amazing Spider-Man vol. 1);

– natomiast w części 2. opiszę przygody Spider-Mana od początku serii Amazing Spider-Man vol. 2 (czyli od roku 2000).

Jeśli chcesz poznać wszystkie przygody Spider-Mana dostępne po polsku, to jesteś adresatem obu części artykułu.

Jeśli jednak stwierdzisz, że nie interesują Cię komiksy z lat wcześniejszych (bo faktycznie część z nich bardzo się zestarzała) i chcesz czytać bardziej współczesne przygody Spider-Mana, to jesteś adresatem drugiej części artykułu (znajdziesz ją tutaj). Moim zdaniem początek serii Amazing Spider-Man vol. 2 jest najlepszym miejscem na poznawania współczesnych przygód Spider-Mana.

 

A więc zaczynamy Część Pierwszą.

Zeszyt Pierwszy, w którym Peter Parker zyskuje swoje moce, został wydany w pierwszym tomie Kolekcji Superbohaterowie Marvela, poświęconemu właśnie postaci Spider-Mana. Zaraz po nim został wydrukowany pierwszy Annual (czyli zeszyt specjalny), który jest następny w kolejce do czytania.

Należy tu wspomnieć, że każdy tom kolekcji Superbohaterowie Marvela zawiera skróconą historię każdej postaci, więc dziki temu tomowi można dowiedzieć się co dokładnie działo się w zeszytach dotąd niewydanych w Polsce.

W tym miejscu warto wiedzieć, że nieistniejące już wydawnictwo Mandragora wydało dwa grube Essentiale zbierające pierwsze 40 zeszytów. Minusem jest to, że wszystkie zeszyty wydrukowane są na czarno-biało oraz wydania są niemal niedostępne (pierwszy tom widziałem na allegro na 199,99 zł). Z tego powodu temat należy raczej odpuścić.

 

Następne w kolejce są trzy tomy wydane w Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, czyli:
Amazing Spider-Man: Nigdy Więcej Spider-Mana tom 87
Amazing Spider-Man: Śmierć Stacych tom 98
Spider-Man: Marvel Team-Uptom 92

Pomiędzy tomem 98, a 92 należy przeczytać wątek „Clone Saga”, który został przetłumaczony przez grupę Grumik (jako TM-Grumik Mega Marvel 3.1).

Dalsze zeszyty Spider-Mana były wydawane w Polsce przez wydawnictwo TM-Semic, a grupa Grumik wydała niektóre zeszyty pominięte przez Semica (na stronie grupy widnieją one w zakładce TM-Grumik).

Kolejność czytania jest następująca: TM-Semic 1-2, TM-Grumik 1-4, 6-8, 10, TM-Semic 3, TM-Grumik 5, TM-Semic 4, TM-Grumik 9.

W tym miejscu w świecie Marvela ma miejsce wielki event „Tajne Wojny” (wydany w Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, tomy 26 i 40), w którym udział biorą niemal wszyscy bohaterowie Marvela, a więc także Spider-Man. Opcjonalnie można ten event przeczytać, gdyż to właśnie podczas tego wydarzenia Spider-Man uzyskał swój czarny strój. Jeśli jednak chcesz czytać tylko przygody Spider-Mana (a większą rolę w tym evencie odgrywają inne postacie), to możesz event ten pominąć, a w jego miejsce przeczytać serię „Spider-Man & the Secret Wars”, przetłumaczoną przez grupę Comics Flying Circus (jest to wydana dużo później historia przedstawiająca wydarzenia Tajnych Wojen z perspektywy Spider-Mana).

Kolejnym komiksem do przeczytania jest 5. numer WKKM, czyli The Amazing Spider-Man: Narodziny Venoma.

Ale tutaj taka drobna uwaga: jak się dochodzi do zeszytu 300 (czyli po wątku z sępami), to należy ten tom odłożyć i przejść do wydań TM-Semica (ponieważ jest tu duży przeskok czasowy) i przeczytać numery 5-8.

Później należy sięgnąć do bardzo fajnej i mroczne historii The Amazing Spider-Man: Ostatnie łowy Kravena (numer 10 WKKM). Wątki rozpoczęte w „Ostatnich łowach” są kontynuowane i rozwinięte w komiksie „Spider-Man: Dusza Łowcy”, który można znaleźć na stronie grupy Comisc Flying Cirkus. Potem należy przeczytać TM-Semic numer 9 i wrócić do ostatniego zeszytu Narodzin Venoma.

Następne w kolejce są następujące numery TM-Semic w takiej kolejności: 11-25, 27-31. W tym miejscu akcję ma tom The Amazing Spider-Man: Udręka, wydany przez TM-Semic w Mega Marvel, numer 1. Kolejność następnych numerów TM-Semic jest następująca: 33-34, 26, 35, 41, 32,36, 55-57, 63, 58, 38-39, 37, 40, 42, 48, 59, 46-47, 49-55, 60-62, 64, 65-102 (podaję tu chronologiczną kolejność poszczególnych wydań, bo TM-Semic nie wydawał wszystkiego chronologicznie).

Na zakończenie należy sięgnąć do skanlacji grupy Grumik zebranej w Mega Marvel TM-GruMiK 1-4 (jest to bezpośrednia kontynuacja wydań TM-Semica).

I na tym kończą się przygody Spider-Mana z lat 60-90 dostępne po polsku.

Ciąg dalszy w drugim artykule.

Reklamy
%d blogerów lubi to: