JAK ZACZĄĆ CZYTAĆ WONDER WOMAN

Najsłynniejsi bohaterowie DC Comics to wielka trójka: Superman, Batman i Wonder Woman. Niestety postać Wonder Woman nie jest tak znana szerokiej publiczności, jak Batman czy Superman, ale w ostatnim czasie mamy okazję zapoznać się z przygodami dzielnej amazonki po polsku. A warto zagłębić się w jej przygody, gdyż jest to lektura nie tylko warta uwagi, ale po prostu świetna. Dlatego też w tym artykule postaram się opisać w jakiej kolejności najlepiej poznawać przygody Diany.

W niniejszym artykule będę odwoływał się do terminów związanych z kryzysami i restartami DC, dlatego przed lekturą polecam zapoznanie się z tamtymi zagadnieniami, by dobrze i łatwiej „wejść” w świat DC. Tekst o kryzysach i restartach DC można znaleźć tutaj.

 

GENEZA WONDER WOMAN

Wonder Woman, jak wiele postaci ze świata DC, posiada więcej niż jedną genezę. Dlaczego te same postacie czasem mają kilka genez? Cóż, kiedyś znalazłem ciekawe porównanie komiksów do mitów greckich, w których też istnieją różne wersje danych przygód – po prostu poszczególni autorzy opowiadali daną historię zwracając uwagę na inne aspekty i uwypuklając inne szczegóły. Podobnie w przypadku superbohaterów – czasami nowi autorzy mieli nowe spojrzenie na genezę danej postaci i niejako „odświeżyli” początek ich działalności wg własnej wizji.

Do dyspozycji mamy dwie genezy: „Bogowie i śmiertelnicy” z lat 80-tych i „Rok Pierwszy” z nowej serii DC Odrodzenia. Należy jednak powiedzieć, że w przypadku Wonder Woman „Rok Pierwszy” jest bardzo ściśle związany z serią Odrodzenia (po prostu Diana odkrywa, że część jej wspomnień może być nieprawdziwa i przypomina sobie początki swojej przygody, co jest okazją do przedstawienia na nowo jej genezy) i lepiej nie czytać go na początek, a razem z pozostałymi tomami linii DC Odrodzenie.

Dlatego lekturę przygód Wonder Woman najlepiej zacząć od znakomitego komiksu „Bogowie i śmiertelnicy”, który został wydany w WKKDC jako tom 49. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy lubi komiksy z lat 80-tych, lecz „Bogowie i śmiertelnicy” to nie tylko dokonała historia o Wonder Woman ale także jeden z najlepszych komiksów z tego okresu i zdecydowanie warto go nie tylko przeczytać, ale także posiadać w swojej kolekcji (po prostu jest to pozycja z cyklu „musisz mieć”).

 

NEW 52 I RUN BRIANA AZZARELLO

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jest jeszcze jedno miejsce, gdzie można rozpocząć lekturę przygód Diany, a mianowicie inicjatywa wydawnicza New52 i doskonały Run Briana Azzarello (wszystkie recenzje i opinie są zgodne, że jest to jeden z najlepszych okresów przygód Diany, a moim zdaniem jest to najlepsza seria o Wonder Woman). Ogromną  zaletą tego Runu jest fakt, że cała historia została tak skonstruowana, żeby początkujący czytelnik mógł ją przeczytać bez znajomości wcześniejszego materiału (sam zacząłem lekturę Wonder Woman od tego momentu i potwierdzam, że jest to świetny moment na start dla każdego czytelnika). Ponadto całość jest w pewnym stopniu oderwana od poprzednich przygód Diany, więc spokojnie można po nią sięgnąć na początku. Całość została wydana przed Egmont w 6 tomach („Krew”, „Trzewia”, „Żelazo”, „Wojna”, „Ciało” i „Kości”).

Zatem, drogi czytelniku, w tym miejscu masz wybór: możesz przeczytać serię z New 52 w tym momencie, albo czytać chronologicznie i przejść do niej przed tomami z Odrodzenia.

 

RUN PEREZA ORAZ OKRES ŚREDNI

Chronologicznie po „Bogach i śmiertelnikach” mają miejsce kolejne historie tworzone przez Georga Pereza. Jeśli jednak nie lubisz starszych komiksów i tom „Bogowie i śmiertelnicy” nie przypadł Ci do gustu, to ten akapit możesz spokojnie pominąć i przejść do następnego. Jednak przygody Diany z tego okresu są naprawdę warte przeczytania, więc zachęcam do ich lektury (zwłaszcza, że wszystkie są dostępne na blogu Burego Wilka, dzięki czemu możemy je przeczytać za darmo).

Zatem po zakończeniu „Bogów i Śmiertelników” sięgamy do historii „Chwile” i „Necropolis” (powstały one później, lecz ich akcja dzieje się mniej więcej w tym momencie) oraz Eventu Legendy DC”, a potem kolejno czytamy „Krew Cheetah”, „Wyzwanie bogów”, „Silver Swan”, „Superman i Wonder Woman: Różne światy”, „Kirke”, „Kto zabił Myndi Mayer?” oraz „Kosmiczna migracja”.

Kolejna historia „Płonąca Szkoła” jest częścią Eventu „Inwazja”. W sumie można przeczytać te zeszyt osobno ale zachęcam by przeczytać cały event gdyż jest naprawdę fajny. Event przetłumaczyła grupa Grumik – znajduje się on w katalogu „Justice League”, a chronologicznie obejmuje następujące zeszyty: Inwazja 1, Justice Legue 23, Inwazja 2, Justice Legue 24 oraz Inwazja 3 („Płonącą Szkołę” czytamy po Inwazja 1).

Później czytamy kolejno: „Cheetah, Zaginiony lud”, „Wąż w raju”, „Silver Swan 2”, „Dziedzictwo puszki Pandory”, „Rysunki kredą”, „Objąć nadchodzący świt”, „Starożytna krew, starożytny kamień”, „Duch prawdy”, „Dawna i przyszła opowieść” oraz „W kosmosie”.

 

OKRES PÓŹNIEJSZY

Tłumacząc Wonder Woman Bury Wilk wybierał tylko ciekawsze historie, a pomijał te, które nie przypadły mu do gustu, jednak wszystkie wątki można bez problemu zrozumieć. Jest tak dzięki komiksowi „Wonder Woman: Secret files and origins 01”, który streszcza wszystkie główne wątki do tego momentu. Jeśli ktoś zdecydował, że nie chce czytać komiksów wcześniejszych, to spokojnie może zacząć od tego zeszytu. Następne w kolejce będą historie „Śmierć i wyniesienie” i „Powrót Wonder Woman” (zeszytów pomiędzy tymi dwoma historiami Bury Wilk nie tłumaczył, ale znowu, spokojnie można wszystko zrozumieć czytając tylko przetłumaczone historie).

Potem sięgamy po „Bogowie i potwory”, „18-y list” oraz „JLA Duchy” (ostatnia pozycja jest historią poświęconą poszczególnym członkom JLA, ale ponieważ Diana ma tu osobny zeszyt, to warto przeczytać tę historię w tym momencie). W dalszej kolejności, już po kolei, czytamy „Trójca ’98”, „Postawa duszy”, „Dewastacja”, „Boska wojna”, „Wirus Pandory”, „Trzy Serca”, „Powrót Dewastacji”, „Nowa droga” oraz „Kompleks Boga” (wszystkie te historie są doskonałymi komiksami).

Następny w kolejce będzie komiks wydany w WKKDC (tom 27), czyli „Raj Utracony” (zawiera on dwie historie: „Bogowie Gotham” oraz tytułowy „Raj Utracony”).

Bezpośrednio po „Raju Utraconym” czytamy dwie historię od Burego Wilka: „Raj Odnaleziony” oraz „Inspiracja”.

 

RUN GREGA RUCKA ORAZ VOL. 3

Teraz czeka nas lektura doskonałego Runu Grega Rucki, który wydaje w Polsce Egmont. Na razie wyszedł tom 1, tom 2 jest zapowiedziany na czerwiec, a tom 3 ukaże się w przyszłym roku. Ten etap przygód Wonder Woman jest zdecydowanie najlepszy z dotychczasowych (co wiele recenzji i opinii podkreśla), więc wręcz konieczne jest przeczytanie go (kolejna pozycja spod znaku „musisz mieć”). Warto w tym miejscu wspomnieć, że w WKKDC ukazała się jedna historia z tego Runu, czyli „Oczy Gorgony” (tom 41), która stanowi część drugiego tomu. Więc jeśli ktoś nie kupuje całej kolekcji komiksów DC, to nie ma co sięgać po ten tom, tylko lepiej kupić tomy wydawane przez Egmont i przeczytać cały Run.

Po Runie Grega Rucki nastąpiło wyzerowanie numeracji zeszytów i rozpoczął się kolejny etap przygód Wonder Woman. Niestety z tego okresu została wydana tylko czterozeszytowa historia „Krąg” (4 tom WKKDC), ale jeśli Wielka Kolekcja Komiksów DC zostanie przedłużona, to będziemy mieli możliwość przeczytania innych komiksów z tego okresu.

 

NEW 52 ORAZ ODRODZENIE

Jeśli serię z New 52 przeczytałeś już wcześniej, to w tym miejscu od razu należy przejść do serii z Odrodzenia, ale jeśli czytasz chronologicznie, to w tym miejscu należy przeczytać 6 tomów z New 52 autorstwa Briana Azzarello. Następnie można przejść już do serii z Odrodzenia.

DRUGI RUN GREGA RUCKA

W Odrodzeniu do pisania Wonder Woman powrócił Greg Rucka i stworzył swój drugi run przygód tej bohaterki. Choć nie jest on tak dobry jak poprzedni to dalej jest to świetna lektura (dużym plusem jest to, że Rucka nie pisał drugi raz tego samego, a stworzył zupełnie nowe przygody Diany w zupełnie innym klimacie.

Drugi Run Grega Rucka zamyka się w 4 tomach jednak nie jest dobrze czytać ich po kolei. Rucka pisał ten Run w ten sposób, że zeszyty nieparzyste opisywały teraźniejszość, a zeszyty parzyste retrospekcje z przeszłości Diany. Egmont pozbierał zeszyty nieparzyste do tomu 1 i 3, a nieparzyste do tomu 2 i 4.

Po lekturze całości wydaje mi się, ze najlepszy sposób lektury tego runu będzie następujący:

– najpierw przeczytać tom tom 2 („Rok pierwszy”) i tom 4 („Godwatch”) ale bez ostatniego zeszytu (czyli do momentu kiedy Diana mówi do pewnej postaci „będę cię obserwować”)

– następnie czytamy tom 1 („Kłamstwa”),  tom 3 („Prawda”) oraz ostatni zeszyt z tomu 4, który stanowi epilog tego runu.

Wydaje mi się, że czytanie w tej kolejności sprawi, że wszystkie wydarzenia będą najbardziej jasne i przejrzyste.

%d blogerów lubi to: