„RÓD M”

„Ród M” jest uznawany za jeden z lepszych eventów Marvela i zdecydowanie warto się z nim zapoznać. Wielką zaletą tego eventu jest fakt, że nawet początkujący czytelnik powinien bez problemu orientować się w wydarzeniach w nim opisanych.

Niemniej, są dwie pozycje prowadzące do wydarzeń opisanych w „Rodzie M”, z których przynajmniej tą drugą należałoby przeczytać:

„Scarlet Witch: Mroczne Wizje” (wydany w kolekcji Superbohaterowie Marvela, tom 26) – co prawda ten tom tworzą zeszyty serii „Avengers”, ale przedstawione tu wydarzenia prowadzą do „Upadku Avengers” i „Rodu M”. Jednak jeśli ktoś nie lubi starszych komiksów (tom ten powstał pod koniec lat 80-tych), to może go pominąć, gdyż wszystkie wydarzenia w nim zawarte są szczegółowo wyjaśnione i opisane właśnie w „Upadku Avengers”.

„Avengers: Upadek Avengers” (wydany przez Mucha Comics oraz w Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, tom 9) – tom jest już bezpośrednią przyczyną eventu „Ród M”, dlatego zalecam, by koniecznie go przeczytać przed przystąpieniem do lektury samego eventu (zresztą jest to świetny komiks).

Sam „Ród M” zawarty jest w jednym tomie, który został wydana przez Mucha Comics oraz ukazała się w Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela (tom 35).

Jeśli czytasz komiksy o przygodach Spider-Mana, to po lekturze „Rodu M” warto sięgnąć do sześciozeszytowej serii „Spider-Man: House of M”, który przedstawia losy Petera w alternatywnej rzeczywistości „Rodu M” (najlepiej przeczytać tę serię już po zakończeniu lektury samego eventu). Seria ta została przetłumaczona przez grupę Comics Flying Circus.

Dodatkowo w WKKM został wydany tom „Syn M” (tom 59) poświęcony postaci Quicksilvera i opisujący jego dalsze losy po zakończeniu „Rodu M”. Komiks ten czyta się bardzo fajnie, więc jeśli interesuje Cię co stało się z Quicksilverem, to warto sięgnąć po ten tom. Ponadto grupa Comics Flying Circus przetłumaczyła sześciozeszytową serię „Silent War” przedstawiającą dalsze losy Inhumans występujących w „Synu M”. Jeśli więc interesuje Cię jak poczynania Pietro – Syna M wpłyną na społeczność Inhumans, to warto przeczytać tę serię.

Tak wygląda kwestia eventu „Ród M”, który odcisnął ogromne piętno na społeczności mutantów w uniwersum Marvela.

Jeśli interesują Cię dalsze losy mutantów i X-Men po tym evencie, to są one opisane w następujących seriach: „X-Men: Messiah Complex”, „X-Force v3”, „Cable v2”, „Messiah War” oraz „X-Men: Czasy i życie Lucasa Bishopa” (wszystkie zostały przetłumaczone także przez grupę Comics Flying Circus).

Natomiast, jeśli interesują Cię dalsze losy Avengers po Upadek Avengers”, to warto sięgnąć do serii „New Avengers” wydanej przez Mucha Comics (czwarty tom wyjaśnia co stało się z mocami mutantów po zakończeniu „Rodu M”) oraz eventu „Wojna Domowa” (opis tutaj).

%d blogerów lubi to: