„WOJNA DOMOWA”

„Wojna Domowa” jest jednym z ciekawszych i ważniejszych eventów w świecie Marvela, dlatego zdecydowanie warto się z nią zapoznać, w czym ma pomóc niniejszy poradnik. Oprócz opisu samego eventu chciałbym omówić pozycje, które zarysowują kontekst wydarzenia, którym była tytułowa Wojna Domowa. Oczywiście można przeczytać sam event, ale moim zdaniem zdecydowanie warto poświęcić uwagę innym komiksom, które przygotowały grunt pod wybuch wojny między superbohaterami.

 

KONTEKST „WOJNY DOMOWEJ”

Jednym z powodów wybuchu „Wojny Domowej” była strata zaufania opinii publicznej wobec superbohaterów. Przyczyną takiego stanu rzeczy były dwa wielkie wydarzenia: „Tajna Wojna” (opis tutaj) oraz Dzień M, opisany w evencie „Ród M” (opis tutaj). Dlatego też przed przystąpieniem do lektury „Wojny Domowej” zalecam, by przeczytać właśnie crossover „Tajna Wojna”, komiks „Upadek Avengers”, który jest wprowadzeniem do „Rodu M”, no i oczywiście sam event „Ród M”. Oczywiście nie jest to niezbędne do lektury samej „Wojny Domowej”, ale są to komiksy naprawdę znakomite i bez wątpienia warte uwagi, a dzięki zapoznaniu się z ich treścią sam event powinien dostarczyć więcej przyjemności z lektury.

Ponadto, jeśli interesują Cię przygody Avengers, to warto przeczytać serię „New Avengers”, ponieważ przede wszystkim członkowie tej grupy starli się w tytułowej wojnie. Serie tworzą cztery tomy, których akcja dzieje się przed treścią eventu oraz tom piąty, który stanowi tie-iny do eventu. I znowu, seria „New Avengers” w żaden sposób nie jest niezbędna do lektury  „Wojny Domowej”, a sam event jest w pełni zrozumiały bez znajomości tej serii. Po prostu jeśli chcesz lepiej poznać uniwersum Marvela z tego okresu, to warto przeczytać serię „New Avengers”, a jeżeli interesuje Cię tylko i wyłącznie przebieg komiksowej „Wojny Domowej”, to pomiń tę serię.

OPIS EVENTU I TIE-INÓW

Na event „Wojny Domowej” składa się jeden tom głównej historii (wydany zarówno przez Egmont, Mucha Comics oraz w WKKM – tom 39) oraz następujące tie-iny (wymieniam tylko te dostępne w języku polskim):
New Avengers tom 5: Wojna Domowa” – Mucha Comics
Poległy Syn: Śmierć Kapitana Ameryki” – WKKM 42
Amazing Spider-Man 529-539” – Translacja T&Ma
Friendly Neighborhood Spider-Man 11-16” – Comics Flying Circus
Sensational Spider-Man 28-34” – Grumik & Comics Flying Circus
Wolverine: zeszyty 42-45”Translacja T&Ma
New Avengers: Illuminati” zeszyt ten znajduje się w skanlacji grupy Comisc Flying Cirkus, w serii „Planeta Hulka Prolog”
She-Hulk 8” i Civil War: Front Line 1” – oba zeszyty można znaleźć przez stronę: Polska Scena Translacyjna.

Czy wszystkie warto czytać z główną serią?
Moim zdaniem niekoniecznie.

Serie Friendly Neighborhood Spider-Man 11-16” i Sensational Spider-Man 28-34” nie mają nic wspólnego z treścią „Wojny Domowej” – po prostu są to przygody Spider-Mana, które mają miejsce w trakcie trwania eventu. Zatem, jeśli czytasz przygody Spider-Mana, to warto przeczytać te serie, ale wydaje mi się, że lepiej będzie to uczynić już po zakończeniu eventu. Jeśli natomiast nie czytasz Spider-Mana, to po prostu je pomiń.

Tom 5 „New Avengers” warto przeczytać, ale tylko pod warunkiem, że czytało się wcześniejsze tomy tej serii, ponieważ poszczególne zeszyty pokazują losy postaci znanych z poprzednich tomów.

Zeszyty serii Wolverine” nie są ściśle powiązane z przebiegiem samej „Wojny Domowej”, ale pokazują co się stało z przestępcą Nitro, którego działania bezpośrednio doprowadziły do rejestracji super ludzi i wybuchu wojny pomiędzy nimi. Dlatego wydaje mi się, że warto je przeczytać.

Zeszyty New Avengers: Illuminati”,She-Hulk 8” i Civil War: Front Line 1” także zalecam przeczytać, ponieważ w doskonały sposób pokazują sytuację w przededniu wybuchu wojny pomiędzy superbohaterami.

Również zdecydowanie warto przeczytać zeszyty serii Amazing Spider-Man”, ponieważ opowiadają one nie tylko o losach Spider-Mana w czasie trwania„Wojny Domowej”, ale także pokazują wiele istotnych aspektów związanych z przebiegiem eventu.

Warto także przeczytać tomPoległy Syn: Śmierć Kapitana Ameryki”, który stanowi epilog całego eventu.

JAK CZYTAĆ „WOJNĘ DOMOWĄ”

Teraz pokrótce opiszę w jaki sposób ja bym zalecał czytanie eventu „Wojna Domowa”:

– najpierw czytamy „Amazing Spider-Man 529”, potem „New Avengers: Illuminati” (początek tego zeszytu stanowią retrospekcje, ale zakończenie jest już bardzo ważną rozmową odnoście ustawy o rejestracji, która doprowadziła do wybuchu „Wojny Domowej”) oraz „Amazing Spider-Man 530-531”;
– potem pierwszy zeszyt„Wojny Domowej”, a także She-Hulk 8”, Wolverine 42”, Civil War: Front Line 1”,New Avengers 21” (oczywiście jeśli zdecydowałeś się czytać serię New Avengers”, a jeśli nie to pomiń zeszyty tej serii) oraz „Amazing Spider-Man 532”;
– następnie drugi zeszyt „Wojny Domowej” oraz New Avengers 22” i „Amazing Spider-Man 532”;
– teraz trzeci i czwarty zeszyt „Wojny Domowej” oraz Wolverine 43-45”,New Avengers 23-24” i „Amazing Spider-Man 534-535”;
– potem piąty zeszyt „Wojny Domowej” oraz „Amazing Spider-Man 536-537” i New Avengers 25”;
– następnie szósty i siódmy zeszyt „Wojny Domowej” oraz „Civil War: The Initiative” (jest to ostatni zeszyt w 5-tym tomieNew Avengers”);

– w tym miejscu można przeczytać „Amazing Spider-Man 538-539”, ale należy wiedzieć, że kończą się one cliffhangerem, a dalsze losy Petera są kontynuowane w kolejnych zeszytach (także dostępnych na stronie z Translacjami T&Ma);
– na koniec czytamy w całości tom Poległy Syn: Śmierć Kapitana Ameryki”.

 

Tak przebiega wielki event „Wojna Domowa”, którego konsekwencje są o wiele bardziej dotkliwe niż w filmowej adaptacji.

Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda sytuacja po zakończeniu „Wojny Domowej”, to sięgnij do dwóch projektów grupy Comics Flying Circus: „New Avengers v1”, „Avengers: The Initiative” oraz kolejnego wielkiego eventu: „Tajna Inwazja” (opis znajdziesz tutaj).

%d blogerów lubi to: